Хората с български корени в Аржентина са главен герой на филма "И стигнаха до края на света", чиято премиера ще се състои в София на 19 март. Гостите на събитието във Военния клуб ще се пренесат на вълнуващo пътешествие, което проследява съдбата на потомците на българските емигранти, заселили се в Аржентина в началото на миналия век.
Почти четири поколения по-късно сънародниците ни в южноамериканската страна не късат връзката с прародината. И макар много от тях да са изгубили нишката на българския език, те организират множество културни прояви, на които представят красивите български традиции. Чрез лични разкази и впечатляващи съвременни снимки, екипът на филма – Поля Станчева (автор и сценарист), Светлана Авдала (режисьор) и Божидар Симеонов ( оператор ) – представя тяхната непреклонната воля да съхранят националната си памет и връзката с България.
"Ние имаме дълг към тази част от нашата българска общност, която, най-вече заради голямото разстояние, през годините сякаш е била извън фокуса на вниманието на българските държавни институции. Българското общество много малко знае за тази общност и нейното съвременно съществуване" – посочи Райна Манджукова в интервю за предаването "България днес" на Радио България. Ръководената от нея Изпълнителна агенция за българите в чужбина съдейства за реализацията на филма, чиято премиера предстои.
През 2023 година г-жа Манджукова успя от първо лице да се запознае с живота, дейностите и проблемите на българите в Аржентина, осъществявайки първата от близо три десетилетия визита на ръководител на Агенцията при тях. Остава впечатлена именно от силната им връзка с България, въпреки разстоянията:
"Не очаквах, че тя е толкова жива. Очаквах да видя възрастни хора, които носталгично си спомнят за разказите на техните родители за България. Но това, което видях ме порази и ме амбицира още повече да направим всичко възможно да скъсим тази връзка. Именно затова Агенцията подкрепи филма на Поля Станчева, която е режисьор и е лично обвързана с тази тема, защото нейни предци са заминали навремето за Аржентина. Т.е. личният елемент присъства и това прави филма още по достоверен и още по-емоционален."
"И стигнаха до края на света" прави нужните препратки към историята, за да разберем как и по какви причини сънародниците ни се озовават в далечната страна. По думите на Райна Манджукова обаче, по-голямото достойнство на филмовия разказ е, че ни прави съпричастни на днешния им ден. Представя "най-вече техния стремеж да бъдат свързани с България, поривът им да показват България на страната, в която живеят".
Аржентина е държава, която е създадена от емигранти и затова има целенасочена политика да подпомага съхраняването на традициите на различните емигрантски общности, разказва още Райна Манджукова и дава пример с Ла Плата, където "Дните на емигранта" продължават цели 45 дни – "Всички общности на територията на града се представят със своя фолклор, култура и кухня".
Изучаването на български език е основно предизвикателство за наследниците на българските емигранти в Аржентина. Вече расте четвърто поколение с български корени, което не говори български език. За съжаление в последните две години, след като Райна Манджукова сподели това пред Радио България и нуждата да се намерят преподаватели, напредък няма: "Това, което бихме искали да направим е целенасочено да изпращаме преподаватели там. Слава богу, вече имаме правителство, министерство на културата, имаме си наш министър на външните работи, така че предстоят разговори и на тази тема".
Докато държавната машина се задвижи в тази посока, желаещите да учат български успяват да се включат в най-различни онлайн курсове. "Имаме един уникален случай, в който математик преподава български език. Българин от България, живял там преди време, а сега е тук, но онлайн по скайп им говори на български и им разказва някои неща от разговорния ни език – какви думи и изрази използваме, когато отидем в магазина, когато се срещнем с приятели на ресторант и пр.. От една страна, все пак това е нещо, но от друга – е недостатъчно" – посочва Райна Манджукова. Към поканата за премиерата на филма "И стигнаха до края на света" добавя, че по време на събитието ще бъде осъществена онлайн връзка, която се свържем с нашите сънародници в Аржентина и "да ги направим съпричастни към събитието".
Снимки: ИАБЧ, Facebook/ Райна Манджукова, Facebook/ Българско дружество „Кирил и Методий“, Комодоро Ривадавия
Децата от детска градина „Делфинче“ към Българското неделно училище „Българска светлица“ в град Измаил, Украйна, създадоха „Градина на добротата“. На своята страница във Фейсбук учебното заведение разказва за творческата работилница, по..
Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто. Във Фейсбук съорганизаторът на събитието Ели Йорданова от Фондация "Еларте" в Торонто съобщава, че концертът на братята..
Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..
Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на..
Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто. Във Фейсбук..
Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните..