Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И стигнаха до края на света"… филм представя връзката на българите в Аржентина с прародината

Снимка: предоставена от ИАБЧ

Хората с български корени в Аржентина са главен герой на филма "И стигнаха до края на света", чиято премиера ще се състои в София на 19 март. Гостите на събитието във Военния клуб ще се пренесат на вълнуващo пътешествие, което проследява съдбата на потомците на българските емигранти, заселили се в Аржентина в началото на миналия век.

Почти четири поколения по-късно сънародниците ни в южноамериканската страна не късат връзката с прародината. И макар много от тях да са изгубили нишката на българския език, те организират множество културни прояви, на които представят красивите български традиции. Чрез лични разкази и впечатляващи съвременни снимки, екипът на филма – Поля Станчева (автор и сценарист), Светлана Авдала (режисьор) и Божидар Симеонов ( оператор ) – представя тяхната непреклонната воля да съхранят националната си памет и връзката с България.

Райна Манджукова


"Ние имаме дълг към тази част от нашата българска общност, която, най-вече заради голямото разстояние, през годините сякаш е била извън фокуса на вниманието на българските държавни институции. Българското общество много малко знае за тази общност и нейното съвременно съществуване" – посочи Райна Манджукова в интервю за предаването "България днес" на Радио България. Ръководената от нея Изпълнителна агенция за българите в чужбина съдейства за реализацията на филма, чиято премиера предстои.

През 2023 година г-жа Манджукова успя от първо лице да се запознае с живота, дейностите и проблемите на българите в Аржентина, осъществявайки първата от близо три десетилетия визита на ръководител на Агенцията при тях. Остава впечатлена именно от силната им връзка с България, въпреки разстоянията:

Аржентино-българската фондация в Буенос Айрес

"Не очаквах, че тя е толкова жива. Очаквах да видя възрастни хора, които носталгично си спомнят за разказите на техните родители за България. Но това, което видях ме порази и ме амбицира още повече да направим всичко възможно да скъсим тази връзка. Именно затова Агенцията подкрепи филма на Поля Станчева, която е режисьор и е лично обвързана с тази тема, защото нейни предци са заминали навремето за Аржентина. Т.е. личният елемент присъства и това прави филма още по достоверен и още по-емоционален."

"И стигнаха до края на света" прави нужните препратки към историята, за да разберем как и по какви причини сънародниците ни се озовават в далечната страна. По думите на Райна Манджукова обаче, по-голямото достойнство на филмовия разказ е, че ни прави съпричастни на днешния им ден. Представя "най-вече техния стремеж да бъдат свързани с България, поривът им да показват България на страната, в която живеят".


Аржентина е държава, която е създадена от емигранти и затова има целенасочена политика да подпомага съхраняването на традициите на различните емигрантски общности, разказва още Райна Манджукова и дава пример с Ла Плата, където "Дните на емигранта" продължават цели 45 дни – "Всички общности на територията на града се представят със своя фолклор, култура и кухня". 

Изучаването на български език е основно предизвикателство за наследниците на българските емигранти в Аржентина. Вече расте четвърто поколение с български корени, което не говори български език. За съжаление в последните две години, след като Райна Манджукова сподели това пред Радио България и нуждата да се намерят преподаватели, напредък няма: "Това, което бихме искали да направим е целенасочено да изпращаме преподаватели там. Слава богу, вече имаме правителство, министерство на културата, имаме си наш министър на външните работи, така че предстоят разговори и на тази тема".

Докато държавната машина се задвижи в тази посока, желаещите да учат български успяват да се включат в най-различни онлайн курсове. "Имаме един уникален случай, в който математик преподава български език. Българин от България, живял там преди време, а сега е тук, но онлайн по скайп им говори на български и им разказва някои неща от разговорния ни език – какви думи и изрази използваме, когато отидем в магазина, когато се срещнем с приятели на ресторант и пр.. От една страна, все пак това е нещо, но от друга – е недостатъчно" – посочва Райна Манджукова. Към поканата за премиерата на филма "И стигнаха до края на света" добавя, че по време на събитието ще бъде осъществена онлайн връзка, която се свържем с нашите сънародници в Аржентина и "да ги направим съпричастни към събитието". 

Снимки: ИАБЧ, Facebook/ Райна Манджукова,  Facebook/ Българско дружество „Кирил и Методий“, Комодоро Ривадавия






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Биенале на българския хумор събира сънародниците ни в Хамбург

Осемнайсетото издание на Биеналето на българския хумор ще бъде открито днес в Хамург. Организатор на събитието е Културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург". " Българино е оцелел, защото се е смел ", " Защо да се..

публикувано на 13.04.25 в 10:16

Сънародниците ни в Париж посрещат Цветница с особена радост

На 13 април, Православната църква тази година отбелязва един от най-големите християнски празници, който е посветен на тържественото влизане на Спасителя в Йерусалим. Наречен е още Цветница, заради цветята, с които хората посрещат Божия син, както и..

публикувано на 13.04.25 в 07:15

Отиде си Тед Кочев – холивудският режисьор се гордееше с българските си корени

На 94-годишна възраст си отиде един от големите холивудски режисьори и продуценти – Тед Кочев (Уилям Теодор Кочев).  С името му се свързват знакови филми като "Обучението на Дуди Кравиц”, който му донася  "Златна мечка” в Берлин и номинация за..

публикувано на 12.04.25 в 03:41