Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепрезидентът стана доктор хонорис кауза на Великотърновския университет

Илияна Йотова
Снимка: uni-vt.bg

Академичният съвет реши да удостои вицепрезидента Илияна Йотова със званието почетен доктор на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", съобщиха от висшето училище. Предложението е на Инициативен комитет с председател проф. Николай Дойнов, който е и председател на Съюза на българските читалища и заместник-председател на Съвета на настоятелите на Великотърновския университет.

Званието се присъжда на Илияна Йотова за нейния принос към развитието на българистиката и за разпространението на българската култура и духовност. Почетните инсигнии ще й бъдат връчени на тържествена церемония на 12 май в Аулата на университета.

В мотивите се посочва, че като вицепрезидент Илияна Йотова е един от най-авторитетните застъпници на утвърждаването и развитието на българското образование и култура по света, със съществен личен принос за признаването на българските училища и българистиката в чужбина и за превръщането им в духовни центрове, сплотяващи българската общност отвъд пределите на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София остана блокирана без наземен градски транспорт

Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..

публикувано на 14.05.25 в 09:58

Президентът: Мнозинството крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа

В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45