Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Цоло Кривачков: Църквата, освен духовна грижа, има и своята социална дейност

Снимка: БТА

За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да съберат около светата Евхаристия разпилените чеда на Майка България и Българската православна църква.

За тази мисионерска, апостолска дейност на българските свещеници зад граница разказва протойерей Цоло Кривачков във втория епизод на "Мост на вярата" посветен на БПЦО в Берлин.

Отец Цоло е едва от няколко години в Германия. Днес той е един от тримата свещеници в българския храм в Берлин "Св. Цар Борис Покръстител" и протосингел на митрополията на Западно- и Средноевропейската ни епархия:

Протоиерей Цоло Кривачков със Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний

"Зад граница, в Германия или в която и да е друга страна, има създадени църковни общности, които имат желание за духовна грижа. Затова и ние се опитваме, освен в поместните си храмове, в които служим и сме енорийски свещеници, да откликваме именно и на тези духовни нужди на нашите съграждани и в други места, където няма обаче установени храмове и няма свещеници, които да служат редовно. Затова и ние поемаме тази отговорност да пътуваме и на далечни разстояния много често, за да обслужваме тези създадени вече църковни общини и хора, които имат желание за тази духовна грижа. Затова нашата служба е по-различна с това, че ние ходим по различни места, пътуваме и обслужваме нуждите на вярващите."


Започва се от неколцина наши сънародници, които се събират за богослужение. Постепенно се събират все повече и повече. С времето, в тях се разгаря желание да си имат редовни богослужения на мястото, където живеят, да си имат свой храм и свой свещеник около които да се обединят. По този начин православното богослужение, молитвата, както и общението със свещеника и другите хора от общността, стават необходимост, извор на сили, на вяра, на надежда в съвсем не лекия живот на сънародниците ни на запад.

За разлика от България, където православните храмове са много, в почти всяко селище и квартал, в чужбина и свещениците, и миряните изминават големи разстояния, за да са заедно.

Отец Цоло Кривачков с българи от православната общност в Загреб, Хърватия
В България хората се събират около енорийската черква и сами се ориентират къде да се черкуват, докато в чужбина е обратното:

"Ние в случая търсим тях – отбелязва отец Цоло. – По-скоро откликваме на техните нужди, защото те се организират помежду си. Хората се събират и молят за помощ и за насока как може да участват те в служби, да имат свещеници близо до себе си, за различни нужди и ситуации или просто да изповядват вярата си. И тогава ние правим всичко възможно, разбира се, с подкрепата на Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний, който влага постоянни грижи духовните си чада. Архипастирската дейност, която той показва е изключително важна, за да може и ние като негови служители, чувствайки неговата подкрепа, да обслужваме и да даваме каквото е нужно на нуждаещите се. По цяла Европа имаме общини, някъде по-малки, другаде и по-големи."

Свещениците при храма, познавайки своите пасоми, знаят за проблемите и възможностите на всеки от тях. Затова, освен чисто богослужебните си задължения, често играят ролята и на свръзка между нашите сънародници, за да са си взаимно полезни. Освен това, заедно с представителствата на българската държава, нашите свещеници оказват помощ и съдействие на сънародниците в крайна нужда, отбелязва отец Цоло Кривачков:


"Църквата, освен духовна грижа в някои ситуации има и своята социална дейност. Много българи, които са дошли в чужбина да търсят своето препитание или пък много студенти, които са дошли да продължат образованието си, намират в църквата утеха, подкрепа, съвет, отговор. В църквата имаме хора, установили се отдавна. Когато някой е новодошъл или има проблем или нужда от нещо, можем винаги да го свържем с човек от енорията да му съдейства.

Отделно и ние полагаме нашата пастирска грижа и духовна подкрепа, когато някой изпадне в ситуация да няма никакви средства или възможност да се прибере в България. С помощта на консулската служба към Българското посолство, ако са му взели документите и по никакъв начин няма как да се върне, съдействаме за неговото благополучно връщане в страната" – посочва отец Цоло Кривачков пред Радио България.

Вижте също:

Снимки: Снимки: БТА, bg-patriarshia.bg


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Градина на добротата“ насърчава децата от Българското неделно училище към взаимно уважение

Децата от детска градина „Делфинче“ към Българското неделно училище „Българска светлица“ в град Измаил, Украйна, създадоха „Градина на добротата“.  На своята страница във Фейсбук учебното заведение разказва за творческата работилница, по..

публикувано на 03.05.25 в 15:27

Дуетът "Братя Владигерови" гостува на сънародниците ни в Торонто

Тази събота, 3 май, българският джаз дует "Братя Владигерови" (Wladigeroff Brothers) ще изнесе концерт "JAZZ SKETCHES" в Торонто.  Във Фейсбук съорганизаторът на събитието Ели Йорданова от Фондация "Еларте" в Торонто съобщава, че концертът на братята..

публикувано на 03.05.25 в 08:30

Българските училища в чужбина се готвят за инициативата "Върви народе възродени"

Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..

публикувано на 02.05.25 в 15:45