Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий. Когато свети Ипатий се връщал от Константинопол в Гангра през 326 г., бил нападнат на пусто място от еретици, които го ранили с мечове и го хвърлили от високия бряг в блатото.
Подобно на първомъченик архидякон Стефан, свети Ипатий се молел за своите мъчители. Там той намерил смъртта си, а убийците му скрили тялото на мъченика в пещера.
Открил го селянин, който събирал там слама и разпознал тялото на епископа. Съобщил за това на жителите на Гангра и те погребали с чест мощите на своя любим архипастир.
След смъртта му мощите на свети Ипатий се прочули с множество чудеса, особено с изцеление на болести.
В същия ден църквата ни почита св. Йосиф Прекрасни (Целомъдрени).
Праведният Йосиф Прекрасни бил предпоследният от дванадесетте синове на старозаветния патриарх Яков (Израил) от любимата му жена Рахил (Бит. 30:23-24), и последният, който се родил в Месопотамия преди изхода на Иаков от Лаван. Йосиф бил благодетелен и красив и бил особено обичан от родителите си. Той разказал на близките си свои сънища, предвещаващи бъдещето му величие и с това възбудил злобна завист у братята си. Те решили го да убият, но после го продали в робство на пътуващи търговци. Така той се озовал в Египет като роб на началника на охраната на фараона Потифар.
Благодарение на своя ум и добродетели Йосиф заслужил доверието му. Когато научил за дарбата му, фараонът извикал Йосиф в своя дворец, за да изтълкува негов сън. Съновидението предсказало, че след богат урожай и слава на фараона ще последват гладни години и нещастия за Египет, но благодарение на откровението на Йосиф Египет бил спасен от нещастията.
Фараонът го направил втори сановник и дал добро място за живеене на баща му и братята му, когато в родината на Йосиф настъпили тежки дни. Братята се помирили.
Праведният Йосиф починал на 110-годишна възраст, а преди смъртта си заръчал да пренесат костите му от Египет в Обетованата земя.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и православни, и католици, и англикани. Нейният живот е пример на удивителна метаморфоза от обикновена..
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на Археологическия музей в Бургас. "Такива лули се намират често на територията на съвременна..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета Богородица и Църквата е отредила да се отслужва Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и..
На 23 април, тази година, Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица, който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време,..