Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите българи са все по-недоверчиви, но са прагматични и демократично настроени

Хазартът се откроява като все по-значим проблем в общността

Снимка: pixabay

Българската младеж не е социално апатична или радикализирана, но пък е все по-несигурна по отношение на перспективите си в различни сфери на живота – това става ясно от проучване на младите хора в страната ни, което група изследователи проведоха с подкрепата на фондация "Фридрих Еберт", като част от европейско изследване в 11 държави от Югоизточна Европа.

По думите им, проучването на нагласите сред българите между 14 и 29-годишна възраст е изключително предизвикателство поради факта, че тази група от населението не е хомогенна, а съдържа две или три поколения, които нямат почти нищо общо помежду си. Въпреки това проведеното изследване сред 9 хиляди души очертава интересна картина:

Борис Попиванов

"Ако има добра новина, то тя е, че българската младеж в значителна степен не е нито антидемократична, нито антиевропейска, нито е социално апатична или радикализирана, но съм длъжен да посоча някои тенденции във всички сфери, в които се реализира младия човек – обяснява политологът Борис Попиванов по време на пресконференция за представяне на данните от проучването. – Наблюдава се все по-голяма несигурност сред младите хора, които са все по-неуверени в перспективите в различни сфери, тенденция на по-засилен индивидуализъм за сметка на колективизма. Това важи и за нагласите им относно политическото представителство, предпочитайки индивидуални форми на участие, пред членство в политически партии или организации. На трето място е по-голямата недоверчивост и скептицизъм към всичко – както към институциите и дори към собственото поколение, към което принадлежат."

Доц. д-р Борис Попиванов, д-р Първан Симеонов и Стефан Георгиев в пресконференцията

Съществува и тенденция към повече прагматизъм от гледна точка не толкова на дългосрочни кариерни или житейски пътища, колкото за намиране на работещи решения в конкретния момент. И още една любопитна тенденция – при младите се наблюдава повече спонтанност. Решенията се взимат в последния момент, като се оставят всички възможни врати отворени, което оставя на втори план изграждането на последователни житейски или кариерни планове.

Социологът Първан Симеонов обръща внимание на социалното отчуждаване, гетоизацията и неравният достъп до благосъстояние и качество на живот – все по-сериозни проблеми, с които младите българи се сблъскват в ежедневието си.

Първан Симеонов

"Наблюдаваме и продължаващо отлагане на момента, в който се раждат децата и се случва напускането на дома на родителите. Тревожното е, че един от факторите за отлагането им, е финансов. Бих искал да обърна внимание и на двудетния модел, който е заявен като предпочитан от 64% от анкетираните, но това мнение е по-скоро декларативно, докато практиката показва, че по-скоро има завръщане към еднодетния модел. Това са фактори, които отразяват измеренията на демографската ситуация, в която се намира страната."

Анкетираните над 9000 млади хора отговарят на редица въпроси, свързани с теми като образование, мобилност, нагласи за миграция, готовност за участие в граждански инициативи и доброволчество, нагласи спрямо изграждането на семейство и т. н. Младежта се променя – констатира социологът Стефан Георгиев.

Стефан Георгиев

"От 2019 година, когато беше публикуван докладът от предишно подобно изследване, сякаш са минали няколко исторически епохи на 5-та скорост – войни, пандемия и в контекста на българското изследване – поредица от правителства, гарнирани с политическа нестабилност. Можем да кажем, че имаме общ повишен интерес към политиката като тема, това обаче не означава, че младите гласуват по-често, напротив – скептични са, и една от причините е, че не виждат настоящият политически елит да защитава техния политически интерес – това е видимо от данните много ясно."

Сред проучваните въпроси е и отношението към хазарта – тема, която излиза все по-осезаемо на дневен ред, вследствие на заливащите ни рекламни послания на такава дейност. Там са констатирани обезпокоителни тенденции:

"Правя уговорката, че нямаше как да зададем директно такъв въпрос, защото си дадохме сметка, че голяма част от младежите няма да признаят, че упражняват такъв тип практики – пояснява Стефан Георгиев: – Затова ги питахме за техните връстници, така че въпросът звучи по следния начин – "приблизително какъв дял от ваши познати, връстници и приятели, редовно участват в някакъв вид хазарт?" Това, което виждаме като резултат е следното – 5% от респондентите казват "всички мои връстници и познати участват редовно в хазартни дейности", други 17 отговарят: "много голяма част от мои познати и връстници участват редовно в хазартни дейности". Ако механично транспонираме тези дялове от общия брой млади хора у нас, ще се окаже, че 170 – 190 хиляди младежи твърдят, че всички или голяма част от техните познати, участват в хазартни дейности. Тоест можем да кажем, че говорим за една масова практика."

Не по-малко притеснителна е и причината, която ги кара да се занимават с хазарт. "По този начин мога да печеля пари, вместо да си търся работа"– гласи най-честият отговор за мотивите им.

Изследователите са наясно, че около този социален проблем е намесен значителен финансов интерес, който обаче се нуждае от някакъв тип регулация. Каква да е тя, кой и как да я прилага, са въпроси, които все още нямат отговор.

Снимки: БГНЕС, Савина Спасова (БНР), БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Проруски кандидат поведе на първия тур на изборите за президент в Румъния На първия тур от президентските избори в Румъния с избирателна активност от над 52% изненадващо поведе независимият кандидат Калин Джорджеску с 22,94%, който не..

публикувано на 29.11.24 в 10:20
 Радмила Шекеринска

По съседски: Събития с балкански адрес

Македонка става заместник генерален секретар на НАТО Ге нералният секретар на НАТО Марк Рюте назначи Радмила Шекеринска от Северна Македония за заместник генерален секретар на Алианса. "Щастлив съм да обявя назначаването ѝ за следващ заместник..

публикувано на 22.11.24 в 08:55

Погазването на парламентарните традиции е знак за дълбока африканизация на българската политика

Отмина първото заседание на новоизбраното Народно събрание. Както и в изминалите три български парламента, изборът на председател се оказа сериозно предизвикателство, тъй като нито един от двамата кандидати – Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей..

публикувано на 12.11.24 в 11:05