В третия епизод на "Мост на вярата" ви разказваме за българската православна църковна община в Лондон, Великобритания, където Православието е с дълбоки корени.
Александра Карамихалева проследява историята на църковната ни община "Свети Иван Рилски" в Лондон и как тя се е формирала в началото на 80-те години на ХХ век, благодарение на усилията на сънародника ни Методий Кусев, ерудит и голям родолюбец. Методий Кусев е и човекът, помогнал за създаването на българско читалище и училище.
Александра Карамихалева и Дарина Григорова ни срещнат с отец Добромир Димитров, предстоятел на храма "Св. Йоан Рислски" и с църковния настоятел - цигуларката Деборина Гамалова, която развива и значима благотворителна дейност.
Интересни са и разказите на посланик Марин Райков, Мирослав Богданцалиев и д-р Валентина Николова и на някои от дарителите, спомогнали за осъществяването на мечтата българите във Великобритания да имат своя черква.
Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм.
Снимки: БНР
С празнична програма за Лазаровден от децата в Българското неделно училище „Родна стряха“ в Кипър започна семинарът за преподаватели от български училища в чужбина (12-14 април, Ларнака). „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
С празнична програма за Лазаровден от децата в Българското неделно училище „Родна стряха“ в Кипър започна семинарът за преподаватели от български..