Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България преминава към лятното часово време – какво ни носи това?

Снимка: wunderweib.de

В събота срещу неделя (30 март), в 03:00 ч. сутринта, трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред – на 04:00 ч. По този начин ще спим един час по-малко в конкретната нощ, но за сметка на това ще можем използваме по-пълноценно дневната светлина, което трябва да доведе и до намаляване на разходите за осветление и увеличаване на времето за активности на открито.

Смяната на стрелките два пъти годишно с час напред или назад (при преход към зимното часово време) се практикува в България вече 46 години. За много хора това причинява голям стрес, тъй като изисква време за адаптация към промяната на дневния режим.


Смяната на часа често води до разстройване на биологичния часовник, повишена умора, стрес и рискове за здравето, казват лекарите. Според психиатрите тази смяна причинява проблеми за малки и големи, като състоянието е свързано с временна умора и дезориентация, подобно на преминаването от една към друга часова зона при пътуване на дълги разстояния. Има хора, които се адаптират по-трудно към промяната на часа и при тях проблемите продължават със седмици.

Причината е, че нашият организъм е много точно калибриран чрез хормоните, уточняват невролози. В човешкия организъм всичко е свързано – мозъчна дейност, храносмилателна система, включително и циклите на будност и фазите на съня. Така ние биологично сме настроени към определена продължителност на деня и на нощта и дори промяна само с един час може да причини дисбаланс във всички системи на човешкото тяло. По тази причина те не одобряват смяната на времето, при това два пъти в годината, и сравняват тялото на човека като "един доста строен оркестър", който трябва да се пренастройва при всяка външна промяна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Приятели и колеги изпратиха загиналия в Газа Марин Маринов в последния му път

Стотици хора изпратиха в последния му път Марин Маринов – загиналият в Газа служител на ООН. На поклонението в храма "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол присъстваха негови близки, приятели и колеги от световната организация, както и представители на..

публикувано на 30.03.25 в 16:15

Няма информация за пострадали българи при земетресението в Мианмар

Няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, което предизвика рухването на небостъргач в тайландската столица Банкок, съобщават от външното ни министерство. Българското посолство в Ханой, Виетнам, следи развитието на..

публикувано на 30.03.25 в 15:59

В Бургас посрещат първите чуждестранни туристи за новия туристически сезон

Първите туристи през новия туристически сезон пристигат днес с полет от полския град Краков. На Летище Бургас те ще бъдат посрещнати с воден салют и подаръци за спомен в присъствието на министъра на туризма Мирослав Боршош и ръководството на..

публикувано на 30.03.25 в 10:28