На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски.
От младостта си свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот. Живял като монах през 9 век в Студитския манастир край Константинопол. Със своите постнически подвизи, чистота на живота и кротък нрав, свети Тит спечелва всеобщата любов на братята и по тяхно желание е ръкоположен за свещеник. Пламенната му вяра подтикнала светеца смело да защитава православната вяра по време на иконоборческите гонения. За своя добродетелен живот той бил удостоен от Бога с дара на чудотворството. Светецът отишъл при Господа в дълбока старост.
Светите мъченици Амфиан и Едесий били братя от град Патара (провинция Ликия) от семейството на езическия владетел на града. Те били изпратени в град Вирит, за да изучават езически науки, но там чули за Христос и станали християни.
Напуснали родителите си и отишли в Кесария Александрийска, където намерили наставник и под негово ръководство започнали да се усъвършенстват в духовния живот, пребъдвайки в молитва и изучавайки свещените книги.
По това време с указ на император Максимиан (305 – 313 г.), жесток гонител на християните, всички жители на град Кесария били задължени да извършват публични жертвоприношения.
Много християни се укрили, но свети Амфиан безстрашно влязъл в езическия храм и започнал да убеждава владетеля да повярва в Христос.
Хванали свети Амфиан, били го и го хвърлили в тъмница. Измъчвали го жестоко, а накрая го хвърлили в морето с камък на врата. Внезапно се извила силна буря, тялото на мъченика било отнесено от вълните на брега и християните извършили погребението му.
Братът на мъченик Амфиан, свети Едесий, също бил подложен на мъчения и изпратен в медните мини, но след години бил освободен и изпратен в Александрия.
Там той научил за безмерната жестокост към християните и смело изобличил владетеля. Тогава свети Едесий, подобно на брат му, бил измъчван и удавен (+ 306 г.).
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Днес, 23 март, отбелязваме Третата Неделя на Великия пост, наречена Кръстопоклонна. В този ден тържествено изнасят в средата на храма Христовия Кръст за поклонение. В средата на Великия пост Светата Църква мъдро ни напомня за символа на..
На 22 март възпоменаваме свети свещеномъченик Василий, презвитер Анкирски и мъченица Дросида (Росица) Римска. Свещеномъченик Василий претърпял много страдания и преследвания от арианите при цар Констанций (337–361 г.). Прочул се като голям..
На 21 март Православната църква възпоменава св. Кирил, епископ Катански и преподобни Иаков Изповедник, епископ. Свети Кирил бил родом от Антиохия и ученик на св. апостол Петър, който го поставил за Катански епископ в Сицилия. В поверената..
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо –..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест..
Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки..