Вечерта в православните храмове се отслужва Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист.
Преподобният Йосиф е роден в Сицилия през 816 г., но още като дете семейството му се преселва на полуостров Пелопонес заради набезите на арабите към Сицилия. Като юноша Йосиф отишъл в Солун да се учи и се сближил със свети Григорий Декаполит и към 840 г. двамата отишли в Цариград и заедно насърчавали и увещавали християните срещу настъпващото иконоборството.
Преподобни Йосиф, по поръка на патриарха, заминал за преговори в Рим, но по пътя арабски пирати го отвлекли на остров Крит. Там бил откупен от християни и се завърнал в Цариград. Учителят му Григорий вече бил починал, а Йосиф живял още много години в столични манастири, като се отдал на християнска химнография.
Създал множество поетични творби за октоиха и минея (богослужебни текстове), както и стотици канони. Най-известен е канонът му към акатиста на Пресвета Богородица.
Починал в мир в 886 г.
Свети Георги е живял през V–VI век, бил монах и живял в манастир на нос Малея в Пелопонес, където и починал. В службата свети Георги се прославя като земен Ангел и чудотворец.
Свети Никита Серски бил българин от албанските земи. Родил се във втората половина на XVIII век. Като млад отишъл послушник в руския манастир "Свети Пантелеймон" на Атон и станал монах. След години се оттеглил в скита "Света Анна", където заживял като подвижник в непрестанна молитва и безмълвие. Но от силна любов към Господа решил да излезе от Света гора, да свидетелства открито за вярата си пред турската власт и да пострада за Христос.
Отишъл в Сяр (Серес) и започнал да проповядва пред християни и мюсюлмани, като изтъквал превъзходството на християнската вяра над исляма, участвал в публичен дебат с поддръжници на исляма и похулил техния пророк като измамник. Бил заловен, жестоко измъчван и осъден на смърт.
Обесили го на Велика събота, 4 април 1808 г. Тялото му останало три дни на бесилката, но никак не се изменило и през цялото време било обърнато с лице на изток. На третия ден на Великден вечерта беят разрешил на християните да го погребат зад църквата "Св. Николай".
Има съставена служба, по която се празнува всяка година паметта му в руския манастир "Св. Пантелеймон" и в скита "Св. Анна" на Атонската Света Гора.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения Жених. Пет от тях били разумни, имали чисти светилници и достатъчно елей, за да поддържа пламъка им,..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица, който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време,..
В четвъртия брой на "Мост на вярата" Дарина Григорова и Александра Карамихалева представят Българската православна църковна община в Лион, Франция..