В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява?
"Това е български общественик, който има блестяща кариера като юрист още преди Освобождението" – казва докторът на историческите науки Иван Църов от Историческия музей във Велико Търново. Марко Тотев е роден е в старопрестолния град през 1858 г. и е от богат и известен род – продължава разказа си историкът:
Марко Тотев бил изключително ерудиран човек. Обичал музиката, както и да чете, бил бохем. Той е заемал и високи обществени постове, бил е съдия, а също и депутат в Четвъртото народно събрание през 1893 г. Прославил се като блестящ адвокат и няма нито едно загубено дело в кариерата си.
Въпреки забележителния му живот, в който се е проявявал като перфекционист и педантичен относно работата си, все пак той остава като легендарна личност и заради блестящото си чувство за хумор.
До ден днешен на него се приписват различни анекдоти. В един от тях се разказва как Марко Тотев влязъл в една кръчма в града и обявил, че черпи всички, защото спечелил голяма сума пари – 100 лева. А като го попитали откъде има парите, той казал: "Срещнах един познат, който се слави с много взети пари на заем, които никога не връща. Аз отказах да му заема 100 лева. Сега тези пари ще ги използвам за почерпка, защото той при всички случаи нямаше да ми ги върне."
Има още подобни интересни случки, които с години се предават от уста на уста в града на Марко Тотев. Изследователите на неговия живот казват, че бил полиглот и ползвал свободно руски, френски, румънски, английски език и имал завидна правна библиотека. Марко Тотев умира през 1936 г., а неговите правнуци и наследници днес живеят във Франция и Америка.
"Много дела е спечелил Марко Тотев, а и по негово време започва аграрният процес в България и по-конкретно в Търново – разказва д-р Иван Църов: – Много села се опитват да заграбят земите на съседните села, за това започват и съдебни спорове. Тогава адвокатите само потриват ръце и печалбите им се увеличават. По някаква причина обаче той си разваля отношенията с местната власт и тогава се премества със семейството си в София. Това става през 80-те години на 19-ти век. В София също прави забележителна кариера и до края на живота си остава един от най-забележителните и търсени адвокати. Част от неговата лична библиотека се съхранява до ден днешен в Историческия музей във Велико Търново. Когато заминава за София, той подарява книгите си на местното читалище "Надежда", което е основано още през 1871 г. След Освобождението тъкмо архивът на читалището е послужил за основаването на музея в Търново, така че тази институция е на повече от 150 години."
На 9 април Православната църква чества свети мъченик Евпсихий , който е роден в град Кесария Кападокийска (в църковния календар има и друг Евпсихий Кападокийски, който се чества на 7 септември). Той получил християнско възпитание от знатните..
На 8 април Светата ни Църква чества паметта на светите апостоли Иродион (Родион), Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и Ерма, които са сред 70-те апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени от Него да благовестят Словото на Истината...
На 7 април Православната църква отбелязва паметта на преподобни Георги Митилински (има и друг св. Георги Митилински, който се чества на 16 май). Свети Георги, митрополит на Митилин, водил монашески живот от младостта си, като се..
На 20 април всички християни посрещат Възкресението Христово. На фона на нашия войнстващ и разделен свят католиците заедно с православните, арменците и..
Целият християнски свят чества днес Светлото Христово Възкресение. За православните народи това е най-светлият ден – Празникът на Празниците, който..
Тази година православни и католици отбелязват заедно Възкресение Христово. На една и съща дата целият християнски свят ще обърне поглед към празния гроб..