На 10 април честваме паметта на светите мъченици Терентий и дружината му – Помпий, Африкан, Максим, Зенон, Александър, Теодор и други 33-ма мъченици.
Свети мъченик Терентий и неговата дружина пострадали при император Деций (249 – 251), който издал указ всички поданици да принасят жертви на езическите идоли. Когато управителят на Африка Фортунатиан получил Указа, свикал хората на площада, показал им ужасните инструменти за мъчения и обявил, че всички без изключение трябва да принесат жертва на идолите. Мнозина от страх се съгласили, но четиридесет християни, водени от свети Терентий, смело заявили вярата си в Спасителя.
Нито увещанията, нито ужасните мъчения поклатили светите мъченици. Въпреки мъченията светиите крепко отстоявали вярата си.
Фортунатиан заповядал да доведат мъчениците в храма и отново им заповядал да принесат жертва на идолите. Храбрите Христови воини извикали към Бога: "Боже Всемогъщи, който някога си излял огън върху Содом за беззаконието му, разруши сега този нечестив храм на идолите заради Твоята истина!". Идолите паднали с трясък и се разбили, а целият храм се срутил.
Разгневеният владетел наредил екзекуцията на 36 от воините. Прославяйки Бога, те преклонили глави под меча на палача.
След екзекуцията на 36-те мъченици Фортунатиан извикал при себе си Терентий, Максим, Африкан и Помпий, показал им екзекутираните и отново предложил да принесат жертва на идолите, но те отказали. Владетелят им сложил тежки окови и заповядал да ги уморят от глад в затвора, но през нощта Ангелът Господен свалил оковите на мъчениците и ги нахранил. На следващата сутрин стражите ги намерили бодри и пълни със сила.
Тогава Фортунатиан заповядал на магьосниците и заклинателите да донесат в затвора змии и всякакви влечуги. Но видели невредимите мъченици да се молят, а змиите да пълзят в краката им. Когато заклинателите отворили вратите на тъмницата, змиите се втурнали към тях и започнали да ги хапят.
Разгневеният Фортунатиан заповядал да обезглавят мъчениците. Християните взели светите им тела и ги погребали с чест извън града.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на Археологическия музей в Бургас. "Такива лули се намират често на територията на съвременна..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета Богородица и Църквата е отредила да се отслужва Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски. Вечерта в православните храмове се отслужва Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист...
Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки..
Страстна седмица или седмицата на страданията на Господ Иисус Христос е последната преди Великден . Тя е и най-строгата в края на дългия Велик пост,..
От днес, 14 април, започва Страстната седмица, последната от земния път на Спасителя. Наречена е така заради страстите Христови – нечовешките..