На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски.
Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан Богослов и епископ на Пергамската църква по време на управлението на император Нерон (54 – 68 г.).
По заповед на императора всички, които отказвали да принесат жертва на идолите, били екзекутирани или заточени.
Свети апостол Йоан Богослов, авторът на едно от Евангелията, на три послания и на книга "Откровение", влизащи в състава на Библията, бил затворен на остров Патмос (в Егейско море). Там му се явил Синът Божий и му заповядал да напише до седемте ангела – епископите на седемте малоазийски църкви, и споменал и за светителя Антипа: "И на ангела на Църквата в Пергам пиши: Това казва Този, Който има острия меч с две остриета: Зная делата ти и че живееш там, където е престолът на сатана, и че държиш здраво името Ми и не си се отрекъл от вярата Ми, дори в онези дни, в които верният Ми свидетел Антипа беше убит между вас, където живее сатана" (Откр. 2:12-13).
Свети Антипа със своя пример, твърда вяра и неуморна проповед накарал жителите на Пергам да избягват да принасят жертви на идолите, а това разгневило езическите жреци. Те настоявали епископът да спре да проповядва Христос и да прави жертви на идолите.
Свети Антипа казал, че служи единствено на Господа Вседържителя, който е създал всичко, и на Неговия Единороден и Единосъщен Син и Светия Дух. Той отхвърлил езическите идоли като творение на човешки ръце и историите за тях, пълни с беззаконие и пороци и призовал езичниците да се покаят и да повярват в Христос – Спасителя.
Разгневените жреци завлекли светия мъченик Антипа в езическото капище на Артемида и го хвърлили в нажежен меден бик, където принасяли жертви на идолите. Светият мъченик се молел в нажежената пещ на Бога да приеме душата му и да укрепи вярата на християните.
Отишъл си при Господа с мир в душата около 68 г.
През нощта християните взели тялото на свети Антипа, останало като недокоснато от огъня, и го погребали с чест в Пергам. Гробът на светия мъченик станал източник на чудеса и изцеления от различни болести и особено при зъбобол.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в нашата Зографска света обител на Света Гора Атон се проведоха избори за игумен след кончината на..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха. Мнозина станали свидетели на това събитие и повярвали в Христос...
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо – възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха...
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо –..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест..
Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в..