В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене. Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена трева, беседки за почивка, изкуствени водоскоци, панорамни площадки и най-вече цветя, много цветя, подредени в стройни лехи. Долене е като хобитско село – калдъръмени пътечки лъкатушат край терасовидно разположени градини, изпъстрени с хризантеми, петунии, ириси, бегонии и пр. Тук-там съзираме каменни къщурки или полу-разрушени зидове, обрасли в бръшлян.
Пресичаме дървен мост, огънат над планински ручей, разглеждаме симпатичния алпинеум с малко езерце и стигаме до най-високата част на селото, където е кацнала старата църква "Света Богородица". Интересното е, че колоните на храма също са украсени в цветя. Освен това, в него са заложени 12 изображения на гълъби под формата на рисунки или малки фигурки.
И цялата тази феерия се стопанисва от едно семейство. Преди време, предприемачът Стефан Липийски решава да възроди обезлюденото село, като с лични средства наема хора, които реставрират част от къщите и засаждат пустеещите терени с невероятно разнообразие от цветя. "Това са около 120 декара реставрирана площ от XVI век и над 80 хиляди цветя, тематично подредени. Представлява съчетание на история, ботаника, археология и етнография" – обяснява младата Борислава Липийска и добавя:
Вижте нашия кратък видео репортаж от невероятното село Долене в Огражден планина.
"Имаме няколко сектора, които са отворени за посещение, като например т. нар. "Средорек" – най-старата местност, създадена през XVI век – пояснява Борислава Липийска. – Имаме археологически останки от това време. Там са живеели билкари и знахари. Открихме един жител, който и до ден днешен се занимава с билкарство и знахарство. С негова помощ създаваме "Къщата на билките". Там ще видите как е живял един знахар, методи за лечение от миналото, извлеци, тинктури и също така билкова кухня, която внедряваме."
За да спасят селото от безконтролен туристически наплив през натоварените месеци, стопаните са въвели работно време и входна такса.
Наблизо ще откриете и други живописни селца, както и цяла поредица от културни забележителности и спиращи дъха природни картини.
За тях сме разказали в отделни публикации – вижте ги:
Снимки и видео: Венета Николова
Платформите за резервация на хотели и на екскурзии в България отчитат висок интерес както към традиционните ни морски и спа курорти, така и към почивки в селски къщи за гости. В навечерието на активния летен сезон изборът на българите пада предимно..
"Расте, но не старее". Девизът на столицата ни е доказал във времето, че е напълно верен – София се развива и се превръща в красив европейски град въпреки редицата неуредици и проблеми. И расте не само инфраструктурно, а и като туристическа..
Националният туристически портал на България вече е с ново име и уеб адрес, съобщиха от министерството на туризма. От BulgariaTravel.org той вече е преименуван на VisitBulgaria.com . Според министъра на туризма Мирослав Боршош това е първата..