Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветна феерия, каменни къщи и истории от миналото – разходка във вълшебното Долене

Снимка: Венета Николова

В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене.  Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена трева, беседки за почивка, изкуствени водоскоци, панорамни площадки и най-вече цветя, много цветя, подредени в стройни лехи. Долене е като хобитско селокалдъръмени пътечки лъкатушат край терасовидно разположени градини, изпъстрени с хризантеми, петунии, ириси, бегонии и пр. Тук-там съзираме каменни къщурки или полу-разрушени зидове, обрасли в бръшлян.

Пресичаме дървен мост, огънат над планински ручей, разглеждаме симпатичния алпинеум с малко езерце и стигаме до най-високата част на селото, където е кацнала старата църква "Света Богородица". Интересното е, че колоните на храма също са украсени в цветя. Освен това, в него са заложени 12 изображения на гълъби под формата на рисунки или малки фигурки.


И цялата тази  феерия се стопанисва от едно семейство. Преди време, предприемачът Стефан Липийски решава да възроди обезлюденото село, като с лични средства наема хора, които реставрират част от къщите и засаждат пустеещите терени с невероятно разнообразие от цветя. "Това са около 120 декара реставрирана площ от XVI век и над 80 хиляди цветя, тематично подредени. Представлява съчетание на история, ботаника, археология и етнография" – обяснява младата Борислава Липийска и добавя:

"Селището беше буквално сринато със земята. Имаше останали само няколко къщички. Нашето семейство е от там, целият ни корен. И решихме да съхраним това, което предците ни са оставили. С помощта на общината успяхме да създадем това място и да го представим по един малко по-интересен начин. В момента то има 4 постоянни жители, но в миналото те са били около 4000 души. Концепцията е следната – селището да се съхрани в максимално автентичния му вид, хората да го посещават и да си тръгнат оттук обогатени във всяко отношение. Но ние не предлагаме възможност за нощувка. В съседни села има изключително много къщи за гости, с които работим и ги препоръчваме на гостите."


Вижте нашия кратък видео репортаж от невероятното село Долене в Огражден планина.

В миналото хората от Долене изобретили млекопроводи с глинени тръби. По тях млякото от високопланинските пасища потичало надолу и стигало до махалата "Папрата". Сега на това място се обособява "Къщата на селското стопанство" за демонстрации на въпросната технология. Дегустация на млечни продукти, произведени в селото и на току-що откъснати плодове и зеленчуци от градините са част от атракцията.  Идеята на стопаните е да превърнат Долене в етно село и дестинация за фестивален туризъм. На места са обособени сцени на открито, където се канят фолклорни състави или местни самодейци, за да представят стари обредни практики, като ритуалът за гонене на градушка или събиране на раци по Тодоровден.

"Имаме няколко сектора, които са отворени за посещение, като например т. нар. "Средорек" –  най-старата местност, създадена през  XVI век – пояснява Борислава Липийска. – Имаме археологически останки от това време. Там са живеели билкари и знахари. Открихме един жител, който и до ден днешен се занимава с билкарство и знахарство. С негова помощ създаваме "Къщата на билките". Там ще видите как е живял един знахар, методи за лечение от миналото, извлеци, тинктури и също така билкова кухня, която внедряваме."

За да спасят селото от безконтролен туристически наплив през натоварените месеци, стопаните са въвели работно време и входна такса.

Наблизо ще откриете и други живописни селца, както и цяла поредица от културни забележителности и спиращи дъха природни картини.

За тях сме разказали в отделни публикации – вижте ги:


Снимки и видео: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15

От Миден уикенд до Киноваканция или как Бургас печели туристите

През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..

публикувано на 20.03.25 в 10:05

Възрожденският град Котел вече и като ски дестинация

През зимата Котел привлича туристи с културни маршрути, заскрежени пейзажи и възможност за ски сред гънките на Стара планина. На около 4 км от центъра на възрожденския град в местността "Трите вятъра" бе изграден ски комплекс. Пистата за..

публикувано на 28.02.25 в 10:10