Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учители в чужбина обсъждат съвременни методи за работа с деца билингви

Радио България на БНР е медиен партньор на инициативата

Снимка: БНУ "Родна стряха" - Кипър

Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група до втори клас. Мотивация и работа с родители“. Организатор е училище „Родна стряха“ в Кипър, член на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).

Сред въпросите, които ще бъдат разгледани на форума, са съхранението и развитието на майчиния език у подрастващите с български корени, проблемите и решенията при проговаряне на децата, правилният избор на детска книга, като път към по-непринуденото усвояване на езика, изграждане на система от мотивация за изучаване на български език. 

Работа в клас в неделното училище в Кипър

Предвидени са и практически занимания с деца и родители по четене, рисуване, писане на текстове и др. Ще бъде представена и книга с текстове за драматизация, които са от голяма помощ при обучението по български език в предучилищните групи, чийто автор е основателката на училище „Родна стряха“ Калинка Панчева. Пред колегите си преподаватели тя ще засегне и практическите насоки за използване на авторови и чужди текстове в обучението на най-малките. 

Ученици от училище Родна стряха

Семинарът е част от обучителните прояви, насочени към български учители зад граница, които АБУЧ подкрепя и организира с помощта на образователни институции у нас. В лекционната част на форума в Кипър ще се включат проф. д.п.н. Румяна Танкова от Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, доц. д-р Мирена Пацева от Катедрата по български език като чужд на Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Адриана Любенова от Философско-историческия факултет Пловдивския университет и други.


Тези обучения помагат на педагозите да обменят опит и да изградят методически умения, които да направят учебното съдържание на български език по-атрактивно и по-достъпно за децата, растящи в многоезична среда, сподели пред Радио България Калинка Панчева.

Форумът в Кипър се подкрепя от Министерството на образованието и науката на България, Асоциацията на българските училища в чужбина, а Радио България на БНР е медиен партньор. 

Снимки: БНУ "Родна стряха" - Кипър, Колаж, АБУЧ

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Украйна се подготвят за участие в конкурса "Българска душа в Святата земя"

В одеския Медиа Българо-украински център върви трескава подготовка за участие в десетото юбилейно издание на фестивала "Българска душа на Святата земя", Бат Ям, Израел. Ученичките от  6 и 8 клас Ирина Ташчи и  Анна Ташчи от одеското село Каракурт се..

публикувано на 03.04.25 в 17:01

Фолклорната "Българска пролет" вдигна градусите в Мадрид

На 29 и 30 март 2025 г. в Коядо Виялба (Мадрид, Испания) се проведе второто издание на концерт-спектакъла "Българска пролет", организиран от Асоциация "София" и фолклорна танцова група "Пъстър хоровод", съобщиха на страницата си във Фейсбук от..

публикувано на 01.04.25 в 13:35

Пианистът Кирил Кутин става почетен консул на България в Ставангер

Почетно консулство на България се открива в град Ставангер , Кралство Норвегия, реши на днешното си заседание правителството. Консулският окръг обхваща областите Руголанд (с център Ставангер), Вестланд (с център Берген) и Агдер (с център..

публикувано на 26.03.25 в 13:54