Скъпи приятели, с прискърбие ви съобщаваме, че внезапно ни напусна дългогодишният ни колега Димитър Николов.
Целият му трудов стаж е свързан с Радио България и в продължение на 40 години той работи като музикален редактор, журналист и автор на предавания. Преди всичко обаче Димитър Николов е известен с композиторската си работа. Не криеше предпочитанията си към големите музикални форми и през годините създаде музикални произведения, които влязоха в репертоара на симфонични оркестри и смесени хорове.
В нашите спомени Митко, както го наричахме всички, ще остане със задълбочените и вдъхновени материали, посветени на всички стилове и жанрове, срещите му с утвърдени и изгряващи музиканти, с интереса му към всичко ново в света на музиката. И най-вече с голямата му любов към нас, колегите му, и радиото, за които в последното си интервю за Радио България споделя:
"Въпреки, че съм имал изкушаващи предложения през годините, две неща ме задържаха в БНР – великолепните талантливи и изключително интелигентни хора, с които съм работил тук, както и наличието на огромно количество музика от България и от цял свят, която имах възможност да слушам. Аз съм композитор и това ме интересуваше."
Радио България изказва най-искрените си съболезнования на роднините и близките на Димитър Николов.
Светлина и музика по пътя ти нагоре, Митко!
Опелото ще се извърши в четвъртък – 10.04.2025 г., от 12.30 часа в храм "Успение Богородично" при Централни софийски гробища.
Днес е един от най-светлите християнски празници - Благовещение. Защо той е и празник на майката и по какви причини е забравен като такъв в България. Срещаме се с отец Божидар Маринов, който ще ни припомни какво означава думата "тайнство" в християнската..
В "България днес" на 24 март разговаряме за дебютния рецитал на младите български пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов, лауреати от третото издание на Националния конкурс за млади инструменталисти "Кантус Фирмус"...
В предаването на Радио България на 21 март ще чуете за богаството на старите български народни говори, което все още се пази в Албания. Монография по темата издаде българистът от Тиранския университет д-р Миранда Бело. 10..