Болградската гимназия "Георги Стойков Раковски" в Украйна ще отбележи на 14 април рождения ден на своя патрон, съобщи директорът на учебното заведение Снежана Скорич. По думите й, всяка година честването на бележития възрожденец преминава в дух на признателност и историческа памет, а подготвителните дейности обхващат цялата училищна общност.
"Една от традициите, които сме утвърдили, е посещението на гробовете на бившите директори на гимназията Димитър Мутев и Павел Теодорович в навечерието на празника. Петокласниците, заедно със своите класни ръководители и представители на училищното ръководство, поднасят цветя в знак на уважение и се запознават с историята на хората, допринесли за развитието на нашето учебно средище", каза Снежана Скорич.
В програмата за празника са включени тематични учебни часове, посветени на живота и делото на Георги Раковски и на историята на гимназията, рецитали и музикални изпълнения. Провежда се и подготовка за приема на новите гимназисти – учениците от пети клас, които ще положат традиционната клетва по време на официалното тържество. Ще се организира също почетен караул пред паметника на Георги Раковски, пред който ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на уважение към делото му.
"За нашето училище патронният празник не е просто формално честване, а дълбоко личен и възпитателен момент, в който си припомняме за всички, които са работили за утвърждаването на българската култура и просвета в Бесарабия. Важно е учениците ни да израстват със самочувствие и чувство за принадлежност към общност с дълбоки корени и отговорност към бъдещето", каза още директорът на първата българска гимназията от Възраждането.
Обществено-политическите процеси сред българските общности в Албания и Косово от началото на 19-и век до днес и влиянието, което те оказват върху демографското развитие и териториално разпределение на сънародниците ни по тези земи – това проследява в..
Политическата ситуация трябва да ни даде възможност да започнем да работим със сънародниците ни извън страната, които имат българско самосъзнание и гражданство, за да може да се съхранява българският дух и памет. Това заяви председателят на..
Иван Стоянов е бесарабски българин от Молдова. Екипът ни се срещна с него в българския храм "Свети Софроний Врачански", където подготвихме поредния епизод на подкаста "Мост на вярата" , посветен на Българската православна църковна община в Лион,..
Иван Стоянов е бесарабски българин от Молдова. Екипът ни се срещна с него в българския храм "Свети Софроний Врачански", където подготвихме поредния..
Обществено-политическите процеси сред българските общности в Албания и Косово от началото на 19-и век до днес и влиянието, което те оказват върху..
Политическата ситуация трябва да ни даде възможност да започнем да работим със сънародниците ни извън страната, които имат българско самосъзнание и..