Анелия Христова - сертифициран винен експерт и екскурзовод, член на Българската асоциация на винените професионалисти, заяви пред БТА необходимостта да се представят и показват повече местните български сортове. В тази връзка важна част от рекламата на българските вина е организирането на събития, свързани с дегустация на вино, съчетани с разнообразни гледки и преживявания.
У нас, освен добри вина от български сортове, се правят и много хубави вина от световни такива, като Каберне Совиньон и Мерло. Но Анелия Христова държи на акцента и фокусавърху традиционните, местни български сортове, а най-добрата симбиоза е местната храна с местното вино, създадено от местен сорт, който най-добре вирее на тази територия.
Христова е съставила и карта за винен туризъм, която всяка година обогатява с местни изби в Североизточна България. Отворени за външни посетители, с обособени подходящи за целта дегустационни зали и специалисти, те могат по достъпен и интересен начин да представят историята на своето вино. Така постепенно България ще извърви пътя на Франция, Италия и Испания отпреди десетки години, категорична е виненият експерт. Стъпка в тази посока са празниците, посветени на местни сортове вина, като Димят, Мискет, Памид, Гъмза. Чудесен пример е и Денят на Мавруда, който Българската асоциация на винените професионалисти ще организира през октомври в Русе. Анелия Христова посочва и предстоящия в началото на май двудневен фестивал "Винофрения", който ще събере в Русе вина от 23 български изби, в съчетание с местна кухня, културна атмосфера и музика на живо.
Вижте също:
Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага палитра от красиви и спокойни локации за дистанционна работа. Живописното селце Левочево е една от тях...
Парк "Мини България" е необичайно място за туристическа обиколка. Тук сякаш като на длан си дават среща най-важните забележителности от историята, архитектурата, духовната култура и природните забележителности на България. Човек идва, за да погледне..
Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..
Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага..