Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 1 май 2025 г.

Снимка: Православието.бг

На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия, преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска.

Свети пророк Иеремия, един от четиримата велики старозаветни пророци, живял 600 години преди Рождество Христово. Призован в пророческо служение още на 15-годишна възраст, той пророкува в продължение на двадесет и три години. Изобличава евреите за отстъпничеството им от Истинския Бог и поклонението им на идоли и им предсказва бедствия, опустошителна война и робство. Те му отговаряли с присмех, обиди и накрая го убили. Има предание, че 250 години по-късно Александър Македонски пренася мощите на св. пророк Иеремия в град Александрия.

Пророк Иеремия е автор на "Книга на пророк Иеремия", "Плач Иеремиев" и "Послание на Иеремия", влизащи в състава на Библията. Евангелието от Матей показва, че предателството на Юда е предсказано от пророк Иеремия: "И взеха тридесетте сребърника, цената на Оценения, Когото оцениха израилтяните, и ги дадоха за нивата на грънчаря, както ми каза Господ" (Мат. 27:9-10).

Преподобномъченик Акакий Серски, в светото кръщение Атанасий, бил роден в бедно семейство, в българското Ново село (по гръцки Неохори) до Солун. Бил даден да чиракува при обущар, който жестоко го биел. Момчето избягало и било подлъгано от две туркини да се отрече от християнската вяра и да приеме мюсюлманството. Когато след 9 години се върнал при родителите си, благочестивата му майка го предупредила, че трябва да измие отричането си от Христа със собствената си кръв. Младежът се оттеглил на Света Гора и се подготвил за мъченическа смърт в Хилендарския манастир в Атон. Там той бил постриган в монашество с името Акакий. Не след дълго монахът Акакий отишъл пред Високата порта и изповядал публично вярата си в Христос като истински Бог, проклел Мохамед и стъпкал чалмата пред всички. След като не успели да го склонят да остане мохамеданин, Акакий бил обезглавен, а праведната му душа отишла при небесния му Отец.

Светата му глава се намира в руския манастир на свети великомъченик Пантелеймон на Света гора.

Света Тамара (1184 – 1213), грузинска царица, се отличавала с кротост, миролюбие, мъдрост, набожност и красота. Грижела се за бедните, вдовиците и сираците. Допринася много за духовното развитие на Грузия и построила много храмове.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 21 май 2025 г.

На днешния ден, 21 май, почитаме светите равноапостолни царе Константин и Елена.  Това са светият император Константин (306 – 337), получил от Църквата титлата "Равноапостолен", т.е. "равен на апостолите", а в светската история бил наричан..

публикувано на 21.05.25 в 06:00

Църковен календар - 20 май 2025 г.

На 20 май Църквата почита свети мъченик Талалей – 18-годишен, родом от Ливан, обучен за лекар. По време на гоненията на християните в Ливан Талалей едва избегнал екзекуцията.  По време на управлението на Марк Аврелий Нумериан (283 – 284)..

публикувано на 20.05.25 в 06:00

Църковен календар - 19 май 2025 г.

На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I век и е бил епископ на град Прусия, наричан още Бруса, във Витиния (Мала Азия). Той открито и..

публикувано на 19.05.25 в 06:00