В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици, които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на третия ден жените мироносици тръгнали с благовонни масла, за да помажат тялото Христово и първи узнали за Възкресението на Господа.
От Евангелието знаем, че във времето на служението на Господ Иисус Христос, когато излиза на проповед, Той има много последователи, следват Го навсякъде хора, които стават свидетели на множеството чудеса, които Той извършва. Виждали как изцерява неизлечимо болни, възкресява мъртви, само с една своя дума насища хиляди гладни с две риби и пет хляба. Видели как със силата на Словото Си побеждава "мъдростта" на книжниците и фарисеите, когато словата Му, пропити с благодат и истина, променят умове, обновяват сърца, вдъхновяват за кардинална промяна на живота хиляди хора…
Всички те вярвали, че именно Той е Божият Син, Пратеникът, Месията, Който ще избави израилския народ от господството на римляните.
Но колкото повече се приближавал към Голгота, толкова повече оредяват редиците на Неговите последователи. Когато идват изпитанията, когато е заловен и предаден на съд, обвинен е в богохулство и в заговор срещу цезаря, обруган е и подложен на мъчения, когато Го виждат слаб, страдащ, неспособен да се защити, дори и най-близките Му, онези, които Сам е избрал, които нарича "приятели" и "братя", апостолите от числото на 12-те, Го изоставят и се отричат от Него. Някои – поради маловерие, защото са се усъмнили в Неговата божественост, други поради обикновен човешки страх да не бъдат обвинени и те и да загубят живота си или просто да бъдат подиграни. Всички се разбягали и се отрекли от Него. Дори онзи, върху когото Господ основава Църквата Си, св. ап. Петър, само за една вечер три пъти се отрича от Него.
До Него в страданията Му остават онези, които до този момент са Го следвали тихо и никой не е забелязвал – жените Негови следовници. Тези жени не се отричат от Него и Му остават верни и в страданието и унижението, които претърпява и след Неговата смърт и погребение. Тяхната вяра остава крепка, непоколебима и тяхната любов се оказва истинска любов, онази, евангелската любов, в която страх няма, която никога не отпада.
Заради всичко това те са избрани първи да чуят вестта за Христовото славно Възкресение, на тях първо се явява възкръсналият Спасител и те първи разгласяват тази блага вест, като свидетелстват, че Христос е възкръснал от мъртвите.
На 4 май Църквата възпоменава и св. преподобномъченица Пелагия.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет , роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет ,..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ –..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..