Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Средновековието до суджука – Горна Оряховица ни провокира да я опознаем

Снимка: Община Горна Оряховица

Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново. Малкият провинциален град е живописно разположен в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра, и може да се похвали с красива природа и богата история. Най-известната му историческа забележителност е крепостта Ряховец, откъдето произлиза съвременният град. "От 10 години провеждаме археологически проучвания и показваме интересни находки на посетителите, в т.ч. и некрополите от 13-14. век, свързани със старопрестолния Търновград"– казва за Радио България директорът на Историческия музей в града Пламен Младенов.

Разкопки на средновековните некропол и селище в подножието на крепостта Ряховец

По време на Априлското въстание (1876 г.)Горна Оряховица била неофициалната столица на т.нар. Първи революционен окръг и е дала видни личности на българската история, научаваме от Пламен Младенов:

Горнооряховското бойно знаме"Имаме изключително запазени експонати от това време, особено Горнооряховското бойно знаме, което е шито от девойките от женското дружество на града. Знамето е било спасено от генерал Гурко при освобождаването на Търново. Това е единственото българско знаме, което е участвало в боевете на Шипка, тъй като Самарското знаме не е шито в България. Горно Оряховското бойно знаме по-късно участва и в едни  от най-важните събития в новата история на България."


Горна Оряховица има всички шансове да се наложи като кулинарна дестинация за ценители на автентичните вкусове. Като се започне с прословутия горнооряховски суджук, наложил се като туристическа емблема на града. Всяка година в края на май и началото на юни градът се преобразява в сцена на пъстър празник, посветен на вкусния месен деликатес, с богата фолклорна програма, кулинарни състезания и дегустации.


"Това е първият български кулинарен продукт, който получи защитено географско указание в Европа през далечната 2011 година – казва Младенов. – До ден днешен, той се произвежда по автентична рецепта, само и единствено в Горно Оряховица. А нашият фестивал се превръща в истинско веселие, което продължава цели три дни. На него представяме и друга наша кулинарна забележителност - т.нар. горнооряховско гърне. Ястието се готви цяла нощ по една специална рецепта. Прави се от телешки жили, които бавно увират на слаб огън с много зеленчуци. Получава се нещо прекрасно! И разбира се, гърнето се консумира в добра компания и с подходяща напитка! Това е постижение, с което горнооряховчани са си заслужили различни привилегии, като изпращали своето прочуто гърне на министри, царе и депутати, превръщайки го в емблема, почти легендарна, но напълно реална."


В града има няколко хотела и къщи за гости. Но освен туристи, те посрещат и спортисти. Преди пет години Горна Оряховица премина сериозния европейски тест и официално получи титлата "Европейски град на спорта" за 2021 г., доказвайки високото ниво на спортна инфраструктура. Градът е организатор и над 70 национални първенства годишно. Тук отсядат и много любители на природата.

Хижа „Божур“

"Непосредствено до центъра на Горна Оряховица, на по-малко от половин километър, започва една прекрасна зелена зона – лесопарк, който е много живописен, с богат животински свят, природни картини и останки от различни епохи. Там, на 500 м надморска височина, се намира емблематичната хижа "Божур" и местността "Божур поляна" със защитените находища на божури, които очароват туристите. Там се провеждат различни фестивали, скаутски лагери и пр. Тази година за първи път ще се състои и Фестивал на балоните (3–7 септември), който ще даде възможност на хората да полетят над река Янтра и местността "Камъка", каза в заключение Пламен Младенов.

Снимки: Община Горна Оряховица, БТА, Facebook/ Хижа „Божур“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25

Атракционните пътувания с ретро влаковете на БДЖ са безспорен туристически хит

Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..

публикувано на 14.04.25 в 11:30
Долмен „Начови чаири“

Сакар – земя на долмени, царски орли и устойчив туризъм

Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..

публикувано на 11.04.25 в 09:15