Фестивалът на светлините LUNAR се завръща в София за своето четвърто издание, превръщайки столицата в необикновена галерия под открито небе. Всяка вечер между 8 и 11 май публиката ще се потопи безплатно в света на светлините чрез 3D мапинг прожекции и лазерни спектакли, разположени на 14 ключови локации в центъра на града. Над 20 артисти от различни държави ще представят общо 10 000 кв.м визуално изкуство върху фасадите на исторически сгради, паркове и площади.
Грандиозното светлинно шоу под открито небе е инициатива на българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO и се организира в партньорство с Festival of Lights International – един от най-известните светлинни фестивали в света, с подкрепата на водещи български и европейски институции
"Показваме т.нар. New Media Art – едно изкуство, което не беше толкова популярно доскоро. Има толкова много различни стилове. Всеки един артист има свой уникален подход по определени теми. И е много интересно да ги представим на хората, да наблюдаваме техните реакции, как възприемат посланията на артистите. Това е прекрасна галерия на открито, която е достъпна и безплатна за всеки", казва Марин Димитров от MP-Studio в интервю за БНР-София.
Фестивалният маршрут – дълъг приблизително 3 км – ще поведе публиката през няколко тематични акценти. Фасадата на НДК тази година ще се превърне във внушително платно, върху което финалистите от конкурса "Ярки хоризонти" за статичен 3D мапинг ще представят своите творчески виждания. Светлинният маршрут ще отведе зрителите и до фонтана "Космос" в подлеза на НДК. Той ще засияе под светлините на видеомапинг шоу, в синхронизация с лазер.
Върху фасадата на Националната галерия "Квадрат 500", пък седем финалисти в Международния конкурс за видеомапинг ще впечатлят публиката със своите спектакли на тема "Завет”. А Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще отбележи Деня на Европа с впечатляваща data sculpture (б.р.триизмерна светлинна визуализация), изследваща основните принципи, върху които е изграден ЕС.
Софиянци и гости на столицата очакват още цяла поредица от фантастични холограми и визуални пътешествия.
"Ролята на технологиите, което е изключително актуално с развитието на AI (б.р.изкуствения интелект). Разбира се, интересното във фестивала е, че ще може да видим много класически подход от гледна точка на рисуване и изобразително изкуство, но и много модерни технологии, като AI, data sculpture и т.н." – казва Марин Димитров.
Миналата година LUNAR е привлякъл близо половин милион публика в рамките само на 4 вечери, твърди Марин Димитров и допълва:
"Това, което е интересно и го наблюдаваме всяка година, е че все повече хора идват от цяла България за самия фестивал, но не само! Пристигат и хора от чужбина, което пък е страхотно, защото София става един по-интересен и притегателен център за изкуство. И разбира се, този фестивал подпомага туризма в София" – каза в заключение Марин Димитров.
Събитието се реализира с институционалната подкрепа на Бюрото на ЕП в България, Представителството на ЕК в България, Министерството на туризма, Столичната община, под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
Текст: Венета Николова по интервю на Гергана Пейкова от БНР-София с Марин Димитров от MP-STUDIO
Снимки: lunarlights.eu, MP-STUDIO, Facebook/ Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia
Международният балетен конкурс “Сара-Нора Прима” и паралелната академия в Бургас събира участници от Европа, Северна и Южна Америка, Азия и за първи път от Африка. “Мисията на конкурса е не само да подпомага балетната професия, но и да дава..
Петима бивши студенти в класа на проф. Андрей Даниел се събират на рождения му ден, за да продължат някога започнат разговор в 51-во ателие на Националната художествена академия. Обградени от картините си, те не просто отдават почит на своя любим..
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на..