На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески.
Свети мъченик Акакий е роден в Кападокия, живял през III век и бил стотник в мартисийския полк. При преследването на християните от император Максимиан (305 – 310) изтърпява затвор, заточение, мъчения, но не отстъпва от вярата си, а твърдо се държи в Господ, Който го укрепява духом, храни го и изцерява раните му.
Накрая изпратили мъченика Акакий във Византион, с писмо до съдия Флакин, управител на Тракия. След като прочел писмото, Флакин се възмутил, че толкова дълго и жестоко е измъчван воин, който имал почетния ранг на центурион и заповядал мъченикът да бъде обезглавен.
На мястото на екзекуцията, свети Акакий вдигнал очи към небето, благодарейки на Бога, че е бил удостоен да приеме мъченическа смърт за Него, след което със спокойна радост преклонил глава под меча.
Това станало през 303 г.
При Константин Велики мощите на светия мъченик Акакий почивали в Константинопол в църква, построена в негова чест. По-късно, през VII век, те са преместени в Калабрия, в град Скуилаче. Светият мъченик Акакий особено помага на онези, които се обръщат към него с молитва в борбата с плътта.
Свещеномъченик Авив, епископ Некрески, е един от 13-те сирийски (кападокийски) отци, основатели на грузинското монашество, дошли в Грузия през VI век. По молба на грузинския цар Парсман VI (542 – 557) и католикос Евлавий (552 – 560) той приема епископския сан и епархията на Некреси.
Персите, които по това време превзели Картли (Източна Грузия), въвели поклонение пред огъня. Епископ Авив, изпълнен с апостолска ревност, ходел с кръст в ръце през градовете и селата на своята епархия, изкоренявал тези груби суеверия и гасял огньовете в храмовете на зороастрийците. Персийският управител заповядал да го вържат и доведат при него.
По пътя свети Авив получил за укрепление писмо и жезъл от своя приятел свети Симеон Стълпник и се сбогувал със своите събратя – свети Зенон Икалтски и свети Шио Мгвимски.
По заповед на управителя свети Авив бил подложен на бичуване и мъчения. Починал мъченически, убит с камъни. Тялото на свети Авив било хвърлено да бъде изядено от диви животни, но нито животни, нито птици, нито тление докоснали светите мощи. Монаси тайно ги пренесли в манастира Самтависи, където станали много изцеления.
По-късно мощите са пренесени в катедралата Самтавро в Мцхета и са поставени под трона, където почиват и до днес.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при..
Неделята на 11 май, четвъртата неделя след Пасха тази година, е посветена на Разслабления . В Евангелието, според св. Йоан Богослов..
Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския..