Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 12 май 2025 г.

На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски.

Свети Епифаний, епископ Кипърски, живял в IV век. По произход бил евреин, обърнал се към християнската вяра, като видял монах на име Лукиан да дава дрехата си на един беден. Поразен от тази проява на милосърдие, Епифаний се кръстил и се оттеглил в манастира, където се занимавал с преписи на книги и преуспявал в монашеския живот, като се сподобил с дара на чудотворство.

Бягал от човешка слава в пустинята, но навсякъде около него се събирали нови последователи и възниквал нов манастир.

Около 367 г. бил въздигнат за епископ на Саламин. Прочул се със своята ревност по вярата, любовта и милосърдието към бедните и с простотата на характера си. За чистотата на живота си свети Епифаний получил дара да види слизането на Светия Дух върху Светите Дарове по време на Божествената литургия.

Животът и подвизите му са описани от един от неговите верни ученици на име Йоан, покаял се бивш разбойник.

След смъртта му бил погребан с почести на 12 май 403 г. в новата църква, построена от него самия. Другият му ученик на име Полувий, който по-късно става епископ Ринокирски и се удостоява с дара на чудотворството, също описва житието му.

Седмият Вселенски събор обявява свети Епифаний за баща и учител на Църквата.

Свети Герман, патриарх Константинополски, от ранна възраст задълбочено изучава Светото писание. За светостта на живота си Герман е поставен за епископ, а впоследствие става Константинополски патриарх.

Свети Герман твърдо защитавал православната вяра от еретиците иконоборци, водени от император Лъв III Исавър (717 – 741), но силите били неравностойни и той бил принуден да напусне своята катедра.

След 14 години и 5 месеца патриаршеско служение се оттеглил в манастир, където прекарал остатъка от живота си.

Свети патриарх Герман починал през 740 г. на 95-годишна възраст и бил погребан в манастира "Хора" в Константинопол. Впоследствие мощите му са пренесени във Франция.

На Седмия Вселенски събор (787 г.) името на патриарх Герман е вписано в диптиха на светците.

Той е известен като църковен писател, написал трудове, в които разяснява Литургията и трудни пасажи от Светото писание, пише за възмездието след смъртта, както и трудове срещу ересите, а също и химни в чест на светците и Слова за празници.

На днешния ден, 12 май, обявен за Международен ден на сестринството, по решение на Светия Синод ежегодно във всички епархии се отслужва и "Молебен за здравния работник".


Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 11 май 2025 г.

Неделята на 11 май, четвъртата неделя след Пасха тази година, е посветена на Разслабления . В Евангелието, според св. Йоан Богослов (Йоан 5-1-15) се разказва, че в Йерусалим, при Овчи порти, се намирала къпалня, по еврейски..

публикувано на 11.05.25 в 06:00

Българската патриаршия отбелязва 72 години от възстановяването си

Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския катедрален храм-паметник "Св. Александър Невски". След падането на Второто българско царство под..

публикувано на 10.05.25 в 12:40

Църковен календар - 10 май 2025 г.

Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при падането на България под петвековно турско робство. Още през възрожденската епоха българските..

публикувано на 10.05.25 в 06:00