Съединението прави силата – този национален девиз ще изпитат на 8 май с условностите на времето и огромното разстояние от родината българите в Голямата ябълка – Ню Йорк. От 19 часа местно време Генералното консулство на страната ни и NYC Bulgarian Professionals Network ще проведат първата среща от планираните в бъдеще предприемачески серии от дискусии сред българската диаспора зад океана.
В основата си част програмата на събитието ще предложи дискусия за това, по какъв начин и доколко български клубове по характерни за страната ни спортни, културни, танцови и артистични занимания влияят и изграждат образа на държавата ни в САЩ.
Специални гости на проявата, която ще се случи в генералното ни консулство, ще бъдат Силвия Тасева, съосновател и главен треньор в клуба по художествена гимнастика Manhattan Rhythmics, и Елисавета Йорданова, основател на фолклорен ансамбъл GORANA DANCE, които ще споделят своя опит в създаването и развитието на финансово устойчиви организации в Ню Йорк.
Специален гост от България ще бъде Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара (#AmCham) у нас, който ще представи работата на институция и ще разкаже за връзките ѝ с българските професионални общности в САЩ. Гостите ще бъдат приветствани от генералния консул в Ню Йорк Ангел Ангелов, а участие в панелната част ще вземе Емилия Стоянова Керестелиев, търговски представител към Генералното консулство на България в Ню Йорк.
"Ще бъде доста интересно събитие, тъй като е първото по вида си от серията" – казва с вълнение специално пред Радио България Силвия Тасева, чиято история е част от причината инициативата да бъде реализирана.
"Цялата идея е следната – при попадането ми в българското консулство преди няколко месеца и в един разговор с генералния консул Ангел Ангелов той беше изключително впечатлен от моя разказ за това, как съм създала клуба си по художествена гимнастика, през какви препятствия и през какви успехи сме минали. По какъв начин всъщност художествената гимнастика през всички вече 10 години се е развила и е на съвсем различно ниво в САЩ. И как една българка тук се цени заради това, което умее.
Как буквално се поставя на пиедестал с личната си история, с мястото, откъдето идваме и заради това, с което можем да допринесем за спорта в Съединените щати. И всичко това е толкова силно послание, защото в крайна сметка, ако някой толкова истински цени твоя труд и това, което можеш да предадеш и да покажеш, това вече го прави послание, а самият ти си вече посланик на мястото, от което идваш и което те е направил такъв" – казва българката.
Самата Силвия не е преследвала целенасочено сбъдването на американската мечта. Напротив – след много изтощителни години на тренировки и състезания като част от националния отбор на България по художествена гимнастика с треньор Нешка Робева, след това като част от най-известния танцов балет в страната към вечерното телевизионно шоу на Слави Трифонов, последното нещото, което е искала за себе си, е още спортен режим и зала. "Заминах за САЩ за малко, просто на почивка", спомня си днес Тасева. От няколко месеца престоят продължава почти двайсет години, а художествената гимнастика сама я открива и там, отвъд океана, чрез множество предложения за работа от различни клубове към нея.
"Всеки път, когато хората разбираха с какво съм се занимавала и че съм била национален състезател, ми предлагаха работа като треньор" – казва ни тя. Приела една от тези покани и започнала да преподава в Бруклин, след това станала главен треньор на Националния отбор на Пуерто Рико, натрупала опит, опознала местната култура и всеки ден се опитвала да направи художествената гимнастика по-позната и близка на американските деца. Спорт, който в родината ѝ България е част от традицията на израстване за всяко малко момиче в края на XX и началото на XXI век. С натрупани успехи, знания и увереност преди десет години Силвия решава, че е време да отвори свой собствен клуб в сърцето на голямата ябълка. Нарекла го Manhattan Rhythmics. Трудности продължило да има, но дали произходът ѝ е бил една от тях?
"Не, в интерес на истината това, че съм българка, единствено и само го правеше по-лесно и по-оценявано, както споменах по-рано. Много бяха трудностите по пътя и то не за друго, а защото говорим за града Ню Йорк – един от най-трудните за живеене, един от най-големите и може би предизвикателни градове в света, което не е клише. Факт е! Много бяха трудностите по пътя, но тези трудности ме научиха. Тези трудности всъщност ми отваряха врати напред. Учиха ме от какво да бягам и към какво да се стремя и какви да са моите цели за по-големи успехи. Така всъщност градът се превърна в мой учител."
Едно от най-големите предизвикателства в бизнес начинанието ѝ се оказва здравната пандемия. Но и в онези две трудни и неясни години открила светлината. "Тогава намерих тази сплотеност между хората и това желание да си помагаме един на друг, за да съхраним онова, което вече сме създали". С мускетарски принцип и вяра и днес Силвия Тасева и нейният екип от треньори и състезатели продължават напред да бъдат по-добри от вчера.
"Моята конкретна цел и тази на клуба ми е да удовлетворявам тези малки момиченца, влизащи в залата, да се чувстват на място, да чувстват, че се учат, че получават повече познания, че са добри в нещо или конкретно в това, което правят. И това чувство, тази увереност, която им давам, им дава това спокойствие и тази увереност не само в спорта, занапред като състезатели да показват по-добри резултати, а дори и като хора. Даваме им качества, които да са от полза и в училище, и в социалната им среда, и в живота. Защото наистина тази дисциплина и тази култура, която спортът им създава, е изключително ценна" – признава Тасева.
"Но защо там, а не тук, у дома?" – ще се запитат мнозина. Силвия признава, че досега не са ѝ задавали подобен въпрос, но отговаря просто: Това не беше мой план, просто животът ми така се стече.
"Защо започнах да преподавам художествена гимнастика в САЩ? Защото това, което видях тук, тази цененост, която получих от хората, това, което хората показаха към мен като уважение към мястото, от което идвам и това, което мога да ги науча, ме поласка истински. И когато си оценен като професионалист в това, което правиш, твоето желание да го правиш по-добре става още по-голямо и мисля, че точно това се случи. А реално беше малко на този принцип "даване" и "получаване" и там беше абсолютно добре премерено и за двете страни" – с усмивка заключава Силвия Тасева своята истина за сбъдната американска не-мечта на едно българско момиче.
История, като много други, които ще бъдат споделени в предприемаческите срещи в Генералното консулство на България. Всички наши сънародници, които имат интерес, са поканени, като не е необходима предварителна регистрация, уверят от мисията ни в Ню Йорк. Радио България ще продължи да ви среща с участници от панелите и с техните вдъхновяващи разкази.
Снимки: предоставени от Силвия Тасева, Генерално консулство на България в Ню Йорк
Танцова група "СамоДиви" в германския град Нюрнберг празнува 20 години, изпълнени с танци и традиции. Колективът отправя покана към гости и приятели за една незабравима вечер, в която заедно с тях да отбележат Деня на славянската писменост и култура и..
Обществено-политическите процеси сред българските общности в Албания и Косово от началото на 19-и век до днес и влиянието, което те оказват върху демографското развитие и териториално разпределение на сънародниците ни по тези земи – това проследява в..
Политическата ситуация трябва да ни даде възможност да започнем да работим със сънародниците ни извън страната, които имат българско самосъзнание и гражданство, за да може да се съхранява българският дух и памет. Това заяви председателят на..
Делят ни 10 часа от България, но сънародниците ни на Западния бряг на САЩ милеят за всичко българско и родно, сподели пред Радио България Мария..
В навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Българският..
На 19-ото издание на Международния панаир на книгата и образованието в Подгорица, което събира представители на литературната сцена от цяла Европа,..