Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН "Най-добрите туристически селища". Идеята на международната програма е не просто да оцени и защити селските райони, местните традиции и природа, но и да насърчи устойчивия туризъм в малките общини, каквато е и Ардино. И ако в недалечното минало основният поминък на населението беше тютюнопроизводството, напоследък хората в малката и красива родопска община се обръщат все по-често към туризма. Хотелите и къщите за гости се множат, а също и атракциите, свързани с еко и селския туризъм.
"Ардино и районът през последните години започна да привлича повече гости", заяви за Радио България Танер Чобанов, уредник на Общинския музей в града и добави, че околностите изобилстват с интересни забележителности:
Гъста мрежа от пешеходни пътеки отвежда туристите до красиви кътчета на Родопите. Туроператори и местни приключенски клубове пък организират спускане с канута или с надуваеми лодки по течението на река Арда.
"На територията на община Ардино река Арда образува най-красивите си завои, т.нар. меандри. А един от най-популярните меандри се намира на язовир Кърджали – известния "Завоя" – казва Танер Чобанов. – Миналата година над този естествен феномен изградихме площадка за наблюдение, от която посетителите могат спокойно да се любуват на меандъра.
Върху самата скала, на върха на меандъра, личат и останки от късноантична и средновековна крепост. Идеята на общинската управа е да социализира крепостта чрез изграждане на лифт, който да свърже долината със самата крепост и да улесни туристическия достъп. Но проектът все още очаква финансиране."
Вижте още :
Местната управа се надява амбициозният проект да привлече още повече гости в района. През 2023 г. година в Ардино отвори врати нова атракция – единственият у нас музей на тютюна. Посетителите могат да проследят целия процес, свързан с тютюнопроизводството в Родопите – от оран и подготовка на разсада, през засаждане и окопаване, до бране, домашна обработка, сушене, балиране и изкупуване. И още една забележителност впечатлява силно туристите – древният скален комплекс "Орловите скали", разположен на 2 км от град Ардино:
"Представлява огромна вулканична скала с около 97-100 трапецовидни ниши. Интересното за тези образувания е, че се срещат само и единствено на територията на Източните Родопи – казва Чобанов. – А конкретно "Орловите скали" са едни от най-известните и оформят западната граница на разпространението на подобни явления. До момента липсва категорично обяснение за тяхната функция и произход, поради което община Ардино планира археологическо проучване край самата скала. Срещат се множество хипотези: според една от най-популярните нишите са част от некрополи, използвани при тракийски ритуали, свързани с т.нар. трупоизгаряне и трупозаравяне. Но пък други учени оспорват връзката им с погребални практики."
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..
В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени..