Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деня на Европа или Деня на победата чества българинът

Снимка: БГНЕС

Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати ежегодно.

Следва да отбележим, че дори и самият ден, на който следва да се отбелязва празникът, е обект на спор. В западните страни, участвали в победата над нацистка Германия, празникът се чества на 8 май, докато в постсъветското пространство по традиция той е отбелязван на 9 май.

Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

Причината – часовата разлика, както и заради чиста формалност – капитулацията на Райха е подписана на два пъти, по настояване от съветска страна. На 9 май се отбелязва и Денят на Европа – на тази дата символично през 1950 година се подписва декларацията "Шуман", дала основите на Европейската общност за въглища и стомана, по-късно прераснала в днешния Европейски съюз.  

Иван Илчев

"9 май е една от датите, на която свършва Втората световна война, тъй като на 8 май е подписана капитулацията на Германия със западните държави, като при това подписване участва и съветски представител. На другия ден (9 май) е подписана на първо място от съветския представител. Но както войната не започва на 1 септември 1939 година, тогава тя започва само в Европа, по същия начин тя не завършва на 9 май 1945 година, а завършва по-късно след победата над Япония", дава историческия контекст историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на Софийския университет.

Андрей Пантев

"9 май носи съдбовния знак на една агресивна идеология, акция, поведение и репресия. Така че когато говорим за 9 май, не става дума за тържествен празник, а по-скоро за края на един мрачен период от европейската история. Когато Европа беше почти изцяло под скиптъра на Германския Райх и на Хитлеровата идея за обединена Европа", представя своя поглед над датата и проф. Андрей Пантев, историк, член-академик на Световната академия "Платон", както и бивш многогодишен народен представител.


И допълва: Спасението на Европа се дължи на една днес поругавана армия.

"Тя на 75% разчупи черепа на фашизма и доведе до установяването на един друг политически и обществен ред, който все пак беше спасителен за Европа. Ден на победата или Ден на Европа е тази дата? И двете. Защото победата на Червената армия създаде предпоставки за тази Европа вън от нацизма, вън от хитлеризма, със собствено управление, институции. Макар и някои от тях да останаха враждебни към тази страна, допринесла толкова много за разгрома на нацизма."


Проф. Иван Илчев обаче контрира: "Кой почита Деня на победата на 9 май освен Съветския съюз, сегашна Русия, и някои присъединили се в последно време, търсещи политическа изгода, страни?".

В крайна сметка обаче, подчертава бившият ректор на алма матер, това, че обществото се разделя и по тази тема, не е нещо негативно.

"В това, че българите се разделят, няма нищо лошо, това означава, че мислят. Ако мислят по един и същи начин, това вече е много опасно. Защо трябва да противопоставяме двете? Спокойно могат да си съществуват, да бъде и Ден на Европа, и Ден на победата."

А разделено ли е обществото по въпроса?

Елена

Според Елена, която срещаме в центъра на столицата, по-важен е Денят на Европа. Да, важен, но не толкова. "За мен 9 май е Денят на Европа. Но повече обичам преди това празниците. Като 6 май, Гергьовден – Деня на българската армия, на храбростта."

За Александър, работещ в IT сферата, датата обаче е "победа на комунизма".

"Ден на победата на комунизма, който трябва да спре. И все още не е приключил", отбелязва младият човек.

Недялко пък е пенсионер, работил дълги години в сферата на печата. За него празникът е колкото Ден на Европа, толкова и Ден на победата.


"Тази дата за мен е и за двете неща – и за Европа, и за освобождението от фашизма", споделя възгледите си той.

Но точно започнал да говори, бива прекъснат от съпругата си Светла:

"Мисля, че е ден на Европа, ден на фалиралия Хитлер, когото е победил Съюзът, Съветският съюз".

Васил пък е млад човек, учил в Съединените щати и прекарал зад Океана над 10 години. В момента има собствен бизнес в България. Той е категоричен:

Васил

"За мен 9 май категорично е Ден на Европа, не Ден на победата. След Втората световна война един от най-успешните мирни проекти е Европейският съюз."

Та какъв е изводът от импровизираното ни проучване? Колкото българи, толкова и мнения. И макар, без съмнение, всеки от нас да има мнение по всеки въпрос, нека си пожелаем – да намираме все повече поводи за обединение, а не за разединение.

Снимки: Иван Гергов, БНР, БТА, time.com, peoplesworld.org, Wikimedia Commons

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът Румен Радев дава ход на референдум за въвеждането на еврото

В обръщение към народа държавният глава Румен Радев обяви, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум. Въпросът в него е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 година"...

публикувано на 09.05.25 в 20:45

България днес - 9 май 2025 г.

В "България днес" на 09 Май слушайте: 02:21 - Актуална информация от България и света 09:36 - Прогноза за времето у нас и по света 15:15 – Деня на..

публикувано на 09.05.25 в 19:00

В 11 области на Южна България ще има жълт и оранжев код за опасни валежи

В събота минималните температури ще са от 8 до 13°. В София ще е около 9°. През деня ще е облачно с временни разкъсвания на облачността над западните райони. В южните и източните части от страната ще вали дъжд, по-значителни ше са количествата в..

публикувано на 09.05.25 в 18:30