Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е оставил надписа за Методий и неговите ученици в кондиката от Райхенау

Кодексът на братството в Райхенау
Снимка: zb.uzh.ch

В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий, Лeoн, Игнатий, Йоакин, Симеон и Драгайс. Каква е историята на този надпис и как св. Методий се озовава зад стените на светата обител?

Историческата обстановка и великоморавската мисия на Кирил и Методий

В края на 8-ми и началото на 9-ти век под ударите на франките, а накрая и на българите, изчезва Аварският хаганат в Централна Европа. На негово място възникват формално подчинени на франките славянски княжества. Сред тях изпъква Великоморавия. Събитията от Каролингската епоха са съпътствани със системна политика на франките за християнизиране на славяните. Но тя е забавена от нападения над Европа от норманите и арабите.

През 863 г., по молба на великоморавския княз Ростислав светите братя Кирил и Методий са изпратени да покръстят Великоморавия.

Преди  това в Цариград пратениците на Ростислав се обърнали към византийския император Михаил III с думите:

"Нашият народ се отметна от езичеството и държи християнския закон, но нямаме такъв учител, който да ни обяснява на наш език истинската християнска вяра, та и други страни, като видят това, да направят като нас. При нас са надошли мнозина учители християни, които ни учат различно. Но ние, славяните, сме прости хора, и нямаме човек, който да ни настави в истината и да ни обяснява смисъла на Писанието, затова, добрий господарю, изпрати ни такъв мъж, който да ни направлява във всяка правда."

След думите на великоморавците, василевсът запитал Константин-Кирил: "Чуваш ли, Философе, тези думи? Никой друг освен вас не може да свърши тази работа. Тъй че ето ти много дарове и иди, като вземеш със себе си и брата си, игумена Методия. Защото вие сте солунчани, а всички солунчани говорят чисто славянски."

"Кой може да пише думите си на вода и да не го обвинят в ерес? Християнското учение е немислимо на славянски без превод на свещените книги иначе може да се появят опасни ереси." – Така отговорил Кирил, съзнавайки предизвикателството, което поема с отиването във Великоморавия.

„Кирил и Методий пристигат във Велехрад“, автор Йозеф Матхаузер
В този период константинополският патриарх Фотий е в тежък спор с папа Николай Велики за покръстването на България. Съзнавайки, че византийците ще проповядват в чужди епархии под властта на римския папа, Фотий изпраща във Великоморавия мисия, в която няма епископ или архиепископ. По това време 35-годишният Кирил е само книжовник. Неговият брат, игуменът на манастира Полихрон в планината Олимп – Методий е на 47 години.

Княз Ростислав не е доволен от ниския ранг на пратениците – той очаква от Византия да дойде поне епископ. Кирил и Методий обаче обучават във Великоморавия достатъчно свещенослужители, и под натиска на немското духовенство обявяват мисията си за завършена. С малка група ученици потеглят да търсят епископска благословия за признаване на първи великоморавски епископ, който да служи на славянски език. Пътьом обучават ученици и в Блатненското княжество на княз Коцел.

Така, през зимата на 866-67 г. Кирил и Методий се озовават във Венеция. Папа Николай вече е узнал за делата на ромейските духовници. За римския първосвещеник братята са добре дошли съюзници в стремежа му да усмири немските епископи. Под предлог, че иска да види мощите на св. Климент, които Кирил-Философ винаги носи със себе си, папата кани духовниците във вечния град. Поканата разбунва радетелите на триезичната догма във Венеция, според които светото писание може да се проповядва само на гръцки, латински или еврейски, защото това са трите езика върху надписа, поставен от Пилат над разпнатия Христос. Във Византия триезичието отдавна е смятано за ерес, а привържениците на догмата презрително са наречени пилатовци. Проведен е диспут със св. Кирил и философът блестящо опровергава триезичниците.

Светите братя стигат до Рим

Кирил и Методий донасят мощите на св. Климент в Рим, фреска в базиликата „Сан Клементе“
През януари 668 г. славянските просветители и християнски мисионери са посрещнати в Рим от новия папа Адриан II. Предшественикът му папа Николай скоропостижно е починал. На 14 февруари в Рим умира и Кирил, който, по молба на римския понтифекс е погребан в базиликата "Свети Климент". В същото време папството благославя славянските преводи и разрешава славянската литургия.

Приемайки последната воля на своя брат Методий подновява мисията сред славяните. Папа Адриан II го благославя за подновената мисия. Въздига го за архиепископ на граничния български град Срем. Според житието на светеца папата "провожда този мъж правоверен и с широки познания да проповядва при князете Коцел Панонски, Ростислав Великоморавски и Светополк Нитрански".

Преврат във Велика Моравия и процес срещу Методий

Но немските епископи подкупват Светополк, племеника на княз Ростислав. През 870 г. князът на Нитра Светополк залавя и предава на враговете му първия славянски архиепископ. С помощта на франкския император Людовик II година по-късно същият Светополк завзема и престола във Великоморавия. По време на преврата епископът на Пасау Херманрик отвлича Методий и той тайно от папството е изправен на съд пред императора в Регенсбург. Обвиняват го, че е бродещ свещеник, без право да проповядва в чужд диоцез. Херманрик е още по-пристрастен и зле настроен към славяните и ромеите, защото неотдавна по настояване на Цариград е изгонен от България и държавата на княз Борис.

Старата капела в Регенсбург, на която има паметна плоча по повод затварянето на свети Методий
Според житието на светеца на процеса 55 годишният Методий смело се защитава:

Кардинал Адалвин запитал: "Ти учиш в наша област, където 75 години ние проповядваме."

Св. Методий отговорил: "Ако знаех, че е ваша, бих се отстранил; но тя е на свети Петър и на папата. И наистина, ако вие от стръвност и от алчност прекрачвате, въпреки каноните, старите граници на Сремската  архиепископия и забранявате божието учение в тези области, пазете се да не би, като искате с костен череп (главата) да пробиете желязна планина, да си пръснете мозъка."

Архиепископ Анон Файзингенски апострофирал:  "Щом говориш остро, зло има да патиш."

Св. Методий отвърнал: "Казвам истината пред царете и не се срамувам; а вие правете с мене каквото искате. Аз не съм по-добър от ония, които, като са говорили истината и чрез много мъки са се освободили от тоя живот."

Архиепископ Херманрик Пасауски се провикнал: "Куче, бич, бич трябва за този хлевоуст ромеец."

Св. Методий спокойно продължил: "Светлейши властнико изгонили са немските свещеници от Моравия и Панония, защото са ги опознали, ето и Вие можете да ги опознаете по делата им... Ние само учим славяните да проумяват божествените и човешките неща, защото само на родния си език славяните могат да отворят вратата на разума и да слушат учението с целия си ум."

Император Людовиг II се намесил: "Не измъчвайте моя Методий, защото се е изпотил като че е край пещ."

Св. Методий отвърнал смирено: "Тъй е, господарю. Веднъж някои хора срещнали един философ изпотен и му рекли: "Защо си изпотен?" Той отговорил: "Препирах се с прости хора".

Архиепископ Херманрик Пасауски отсъдил: "В затвора твар, в земята ще те заровя да изгниеш, заедно с хлевоустите си слова....!"

Заточеник на о-в Райхенау

Манастирът на остров Райхенау
След процеса Методий е заточен две години на о-в Райхенау в Бодензее, наричано по славянски и Венетско езеро. От тамошния бенедиктински манастир е оцеляло уникално писмено доказателство, че славянският равноапостол и неговите сподвижници са държани на острова. В манастирската кондика са съхранени имената на архиепископа и неговите придружители. Дали вписването е направено саморъчно от самият архиепископ Методий, или е записано от някои от неговите ученици, за това може само да се гадае. Поменатите духовници са изписани с различен шрифт и не на латински. 


Но по-важно е, че ако за имената на последователно изредените Методий, Лeoн, Игнатий, Йоакин и Симеон, може да се спори дали са написани на гръцки или славянски, то за последното на Драгайс трябва да се подчертае, че със сигурност е записано на славянски. При това не с глаголица, а на така наречената кирилица. Така че британският историк сър Стивън Рънсимън може да се окаже прав в своето твърдение, че глаголицата и кирилицата са били написани едновременно от Кирил и Методий още преди заминаването за Великоморавия.

Макар и на преклонна възраст, след напускането на манастира през 873 г. настъпва най-плодотворния период от делото на Методий в Централна Европа – епископът обучава нови над 200 свещеници. Продължава да превежда Стария завет. Продължава да покръства на изток при ляхите (поляците), сред чехите на запад и сред маджарите (унгарците) в Панония.

След като посочил желания от него приемник Горазд на 4 април – Цветница, през 885 г. Методий за последно присъствал на празничната служба в голямата базилика на великоморавската столица Велехрад. Два дни по-късно напуснал земния свят.

Паметникът на светите братя Кирил и Методий в гр. Тршебич, Чешка република

Снимки: zb.uzh.ch, wikipedia.org, архив


По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 3 май 2025 г.

На 3 май Православната църква чества паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра , пострадали за вярата си по време на гоненията на император Диоклециан (284 – 305 г.). Свети Тимотей произхождал от село Перапей (египетската Тиваида), син..

публикувано на 03.05.25 в 06:00

Честванията по повод покръстването на българите и създаването на българската азбука продължават

Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..

публикувано на 02.05.25 в 22:35

Мощи на Св. Георги Победоносец гостуват в храма "Св. Атанасий Велики" в Горни Лозен

"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..

публикувано на 02.05.25 в 11:05