По повод 100-годишнината от рождението на Ласло Наги, ученици от Българското училище за роден език в Будапеща посетиха два значими за унгарската култура града - Исказ и Папа, съобщават от просветното средище в своята фейсбук страница.
И двете места са свързани с един от най-значимите унгарски поети на XX век, чиято връзка с България е особено силна. Роден през 1925 г. в Исказ, в периода 1949-1951 г. Ласло Наги учи живопис в София. В България се запознава с българската култура, с езика и литературата ни, които оказват влияние и върху личното му творчество. Ласло Наги превежда български поети на унгарски и създава собствени стихотворения, вдъхновени от българския фолклор, от българската природа и дух. „Неговото творчество е мост между унгарската и българската културна традиция“ – отбелязват от училището ни в Будапеща, цитирайки своя гид Светла Кьосева - главен редактор на българо-унгарското списание за обществен и културен живот „Хемус“.
Българските ученици с интерес са разгледали родната къща на поета в Исказ, а в Папа са посетили местата, на които е учил.
Тази пролет по време на организирана екскурзия в България, възпитаниците на Българското училище за роден език в Будапеща имаха възможност да се запознаят и с музея на Ласло Наги в Смолян, припомнят от ръководството на училището и благодарят на Българското самоуправление на 8-и квартал в Будапеща за съдействието и партньорството опазването на паметта и изграждането на културни мостове между България и Унгария.
Вижте още:
Още снимки от обиколката на учениците, вижте в галерията към публикацията.
Редактор: Красимир Мартинов
Снимки: Фейсбук/Българско училище за роден език-Будапеща
Бесарабската българка и режисьор Тетяна Станева, директор на Международния фестивал на етнографското кино "ОКО", обяви предстоящо излизане на нов документален филм, посветен на нематериалното културно наследство на българската общност в Украйна...
Българският език вече е сред признатите чужди езици в кантон Женева. При успешно завършена година в българското училище резултатите ще бъдат отразени в училищния бюлетин на редовното училище в Женева, съобщават в своя Фейсбук екипа на Българското..
Правителството ще предложи програма за децата от Тараклия, за да могат те да опознаят България. Това каза премиерът Росен Желязков в град Тараклия. В молдовския град - културно и духовно средище на българите в района, министър-председателят и..
Споделените европейски ценности и отношението към българската общност е основополагащо за отличните двустранни отношения между България и Молдова. Това..
Правителството ще предложи програма за децата от Тараклия, за да могат те да опознаят България. Това каза премиерът Росен Желязков в град Тараклия. В..
Българският език вече е сред признатите чужди езици в кантон Женева. При успешно завършена година в българското училище резултатите ще бъдат отразени в..