В сезона на абитуриентските балове и в самия край на учебната година през юни поглеждаме към вълненията на младите хора, на които предстои да отворят нова страница в живота след завършване на средното образование. Присъщо на всеки тийнейджър е да има много мечти и планове за своята реализация след положение усилия и натрупаните знания в училище. Разговорът по теми като талант, интереси и бъдеща професионална реализация вълнува и родители, и ученици и то много преди да дойде време за зрелостните изпити в края на 12-ти клас. Според обобщените данни на една от агенциите, които служат като посредници между висшите училища и средношколците, българските ученици най-често се насочват към специалностите икономика и мениджмънт, или пък програмиране и компютърен дизайн. След тях сред желаните професионални направления се нареждат психология, инженерни науки, медии и комуникации, педагогика, медицина и т.н. По думите на мениджъри в образованието, младите хора стават все по-ориентирани и още от 9-10 клас много ученици заминават на езикови ваканции в чужбина. Така те тестват чуждата образователна система, трупат опит и знания и не на последно място – ориентират се в необятния свят на предлаганите образователни програми. Когато отрано знаят какво искат, децата са по-мотивирани и по-лесно могат да изберат правилното висше училище в което да продължа след гимназия.
Не е учудващо, че новите млади, които са израснали с компютърните приложения и свободно боравят с новите технологии, са изкушени да продължат образованието си тъкмо в такива области. Вече е тенденция университетите да предлага комбинация на приложни компютърни науки в съчетание с широкото навлизане на изкуствения интелект във всяко специализирано обучение, отбелязват анализатори на тенденциите в образованието. И макар да живеем в свят, в който да боравиш с новите технологии отваря по-широко поле за реализация, българските младежи не губят интерес и желание да се занимават с изкуство и да се изявяват на сцена. Точно това показва срещата ни с учениците, които всяка събота репетират в театрално студио "IUVENES". Повечето от тях са възпитаници на гимназии със стопанско-банков и икономически профил. Казват, че искат заниманията с театър да продължат да доминират в живота им и има конкретно обяснение за това: "Тук ние работим с емоциите си, в студиото се събират деца, които имат сходно мислене, сходни възприятия и тук те си създават среда. Ние сме като едно семейство, една общност" – казва Венета Атанасова, която е професионален актьор и ръководи ученическото студио за театър "IUVENES" от 2007 г.
Снимки: БГНЕС, Театрално студио "IUVENES"
В "България днес" на 22 Юли слушайте: 08:05 – Помагало "Моята България" ще получат участниците в..
В сряда минималните температури ще са от 17° до 23°. В София ще е 17°. Преди обяд ще бъде слънчево. След пладне, атмосферата ще се лабилизира. Ще се развие купесто-дъждовна облачност и в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с..
ЦСКА официално обяви привличането на албанския нападател Кевин Додай. 19-годишният футболист пристига при "червените" от отбора на Влазня и ще носи екип с номер 22 в новия си отбор. Той се превръща в третото ново попълнение за тима на босненеца Душан..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..