Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образци на българската музикална култура

"Нашата мила родна страна"

Снимка: pixabay

В началото на 70-те години на ХХ век България запява три обичани до днес песни. През 1970 г. "Една българска роза" на композитора Димитър Вълчев в неподражаемата интерпретация на Паша Христова е отличена с първа награда на международния фестивал за поп музика "Златният Орфей". През същата 1970-та легендата Емил Димитров записва своя авторски хит "Моя страна, моя България". Малко по-късно се появява "Нашата мила родна страна", позната с първите думи от текста на поета Иван Генов: "Пътнико свиден, пътнико млад". В последните десетилетия името на нейния композитор - Димитър Петков (1919 - 1997), е почти забравено. 

Димитър Петков

Вероятно заради завидната му кариера до 10 ноември 1989 г. Петков заема важни ръководни постове в културата на социалистическа България: първи секретар и съветник по културните въпроси в посолството ни в Прага, директор на Софийската опера, заместник-председател на Комитета по култура, председател на Съюза на българските композитори. Творец, естествено свързан със съвремието и съпътстващата го идеология, награждаван с най-високите ордени и звания. Автор на популярни масови песни, музикално-сценични творби, оратории, кантати, сюити, оркестрови произведения, камерни пиеси, над 1000 хорови и детски вокални миниатюри, филмова музика. Неговите родопски песни по народни текстове са важна част от репертоара на българските хорове, но някои заглавия на оратории и кантати, като "Ти си в нашите зеници, Пионерия", "Септемврийска легенда", "Кантата за дружбата" или "Комунисти", днес предизвикват недоумение. Какво остава за хорови песни като "Слънце е нашата партия" и "Комунистическа" или сюитите за детски хор "Пионерско сърце" и "Искрите на Октомври"…

Но Петков е автор и на  много красиви детски хорови песни и солови миниатюри, повечето от които по стихове на прочути български и чужди поети. Проф. Боянка Арнаудова го помни като "ведър, приветлив и добър човек", който говори благо и респектира със снажната си фигура; умее да общува с хората, да убеждава, да увлича; обича много операта, пеенето, певците…

Единственият му популярен хит изминава сложен път. Оригиналът на "Пътнико свиден" е написан за детски хор по текст, със сигурност издържан в идеологическите изисквания на тогавашния режим. Днешните млади хора изобщо не биха схванали лицемерието в послание към "млад пътник, тръгнал да види белия свят". Но от 1944 до 1989 година повечето българи трудно са могли да осъществят подобно естествено желание. Пътуването зад граница е било за избрани, изисквало се е разрешението на ръководители и партийни секретари, ставало е с връзки или подкупи. Освен всичко, поетът добронамерено съветва "пътника горд" да не забравя "своя прославен трудов народ".

Леа Иванова

Версията за детски хор на "Нашата мила родна страна" се харесва на публиката и Димитър Петков решава да я превърне в хит на популярната сцена, като я повери на… Леа Иванова! Според композитора точно с нейния глас текстът няма да звучи плакатно. Този избор е проява на изискан вкус и завиден професионализъм, но Леа – невероятната "прима на суинга", съвсем не е подходяща според "народната" власт. Наблюдавана от Държавна сигурност още от края на 40-те години на ХХ век заради изпълняването на "упадъчна музика", Леа Иванова дори е въдворена в трудовия лагер в село Ножарево, където прекарва осем месеца с обвинение, че покварява обществото. Причината – на младежка вечеринка, пред малобройна публика тя е изпяла няколко песни на английски език. Освободена е от лагера на 15 март 1950 г., но при условие да сътрудничи на ДС. Леа успява да се пребори за правото да пее и пътува. Нейни покровители стават Вълко Червенков и Антон Югов. От началото на 60-те години тя често гостува в Германия, където има много верни почитатели.

Леа Иванова записва на плоча песента на Димитър Петков през 1972 г. Изпълнението е включено в документалния филм "Леа пее и се смее" на режисьора Гриша Островски. Властта обаче "арестува" лентата, която е излъчена за първи път от БНТ едва през 2000 година.

В биографичната книга на Леа Иванова "Би трябвало да имам два живота" е публикуван нотният текст на "Нашата мила родна страна" с лично посвещение от композитора Димитър Петков.

След забраната на записа на Леа той не се предава и решава да повери песента си (в нов аранжимент на Найден Андреев) на младата изпълнителка Ани Павлова. В началото на 1973 г. БНТ обявява "Нашата мила родна страна" за Мелодия на годината – един от редките случаи в историята на класацията, когато мненията на професионалното жури и зрителите съвпадат напълно. Патриотичният шлагер носи на неизвестната Ани Павлова не само всенародна популярност и любов, а и званието "заслужил артист", за което музиканти като Емил Димитров, Маргрет Николова, Йорданка Христова, Лили Иванова са чакали с години. С красивия и нежен глас на Павлова песента се превръща в неофициален национален химн. Публиката може да избере между нейното изпълнение и това на Леа Иванова. Моите пристрастия са за нежната, обаятелна Ани!


Снимки: БТА - архив, pixabay


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Международният конкурс "Музикални звезди без граници" има нови дати

Първото издание на Международния музикален фестивал "INTERNATIONAL MUSIC STARS SENZA FRONTIERE" ще се проведе в началото на септември, а не през юни както беше предварително анонсиран. Деца и младежи от Европа ще представят музикалния си талант в..

публикувано на 18.07.25 в 12:30
Любомир Пипков

Любомир Пипков – "Момчил"

Снимки: operasofia.bg, Христо Юскеселиев (архив), discogs.com, Държавна Опера - Стара Загора 

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Три дни опера на открито в Правец

Правец се превръща в сцена на музикалната класика под открито небе. От 18 до 20 юли т. г. на живописния бряг на езерото и на централния площад на града ще се състои юбилейното 20-о издание на Pravets Art Nights – събитие, което в последните две..

публикувано на 18.07.25 в 10:05