Най-съществената крачка от членството на България в еврозоната е извървяна – страната ни получи официално потвърждение, че е изпълнила всички необходими критерии чрез оповестените на 4 юни конвергентни доклади на Европейската централна банка и на Европейската комисия. Но да отваряме шампанското още е рано – преди да стане 21-вата държава в еврозоната, на България ѝ предстои интензивен период от около 4 седмици, в които трябва да получи съгласие от 3 институции – Съвета по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), Европейския съвет и Европейския парламент.
"Този път трябва да бъде извървян до 8 юли, за да стане факт приемането на България в еврозоната. Засега няма сигнали, които да ни карат да мислим, че някой в тези институции може да е против влизането ни. Все пак има много забележки в доклада, има какво да се прочете и да се желае" – посочи пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш зам.-министър на финансите: "Много е важно какво ще правим през следващите години. Не бива да допуснем да не се повтори това, което стана след приемането ни в ЕС през 2007 г. Тогава страната изгуби инерция и спря да прави реформи. Напротив, трябва да ускорим структурните реформи, да има подобрения в институционалната и бизнес средата, призрачност и увеличаване на доходите".
Засега се движим по план – посочи със задоволство финансистът Николай Василев, бивш вицепремиер от кабинета „Сакскобурготски“ пред Радио България.
Вдигането на данъците чука на вратата, прогнозира още той:
„Това, че ще забогатеем, също не е вярно. Направете си сметка как се движеше динамиката на доходите в Гърция, те се присъединиха към еврозоната при стандарт на живот сходен с нашия или малко по-висок. Ако ги измерваме по БВП на човек, те се доближиха до стандарта на ЕС, но в момента са пак колкото нас."
Приемането на еврото върви с полюсни реакции в обществото – от еуфория до пълно отхвърляне. Управляващите обаче са единни в оценката си – след докладите на ЕК и ЕЦБ предстои нашата страна да реализира една от своите стратегически цели. "Българското правителство е готово да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Ние отдавна се готвим за този процес", посочи министърът на финансите Теменужка Петкова, а премиерът Росен Желязков изтъкна, че "трябва ва да има спокойствие в българското общество, предвидимост и прозрачност на процеса".
Снимки: ec.europa.eu, БТА, Министерски съвет, evroto.bg, Александра Михайлова
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди няколко години, когато най-фалшифицирани бяха двадесетолевките. Това сочат данни на Българската..
Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в продължение на три дни от 18 до 20 юли. Хората от българското дело Салаш и сръбското Ново корито, както и..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и популяризират българската традиция извън пределите на родината. От 23 до 26 юли Велико Търново става..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в..