Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 19 юни 2025 г.

Паисий Хилендарски – стенопис от храма Св. Троица в Банско
Снимка: Иво Иванов

На 19 юни честваме паметта на свети апостол Иуда, брат Господен по плът, преподобни Паисий Хилендарски, преподобни Паисий Велики и свети мъченик Зосима Созополски.

Свети Паисий Хиландарски е роден през 1722 г. в Банско в благочестиво семейство. През 1745 г., на 23-годишна възраст, свети Паисий отишъл при брат си в манастира Хилeндар на Атон, където приел монашеско пострижение. Подвижникът възраствал духовно, изучавал Светото писание и манастирската книжнина, а през 1762 г. написал "История славянобългарска" – книга, укрепила християнската вяра и събудила националното съзнание на поробения български народ.

Времето и мястото на блажената кончина на светеца все още са неизвестни. На 26 юни 1962 г. Светият синод на Българската православна църква канонизира Паисий Хилендарски и определя да се чества паметта му на 19 юни, когато се чества паметта на свети Паисий Велики-Египетски подвижник от IV век.

Името на Свети Паисий носи Пловдивският университет и много институти и училища в България, което свидетелства за дълбокото почитане на подвижника от българския народ.

През I век, по време царуването на римския император Траян (89 – 117), в гр. Аполония (днешен Созопол), в пламенното си желание да стане християнин воинът Зосима напуснал военната служба, приел кръщение и се посветил с цялата си душа на молитва и добри дела. Владетелят Домициан бил уведомен, че Зосим е предал императора, като се отказал от воинското си звание и се е присъединил към християните.

На съда свети Зосима смело изповядал вярата си в Христа и отказал да принесе жертва на езическите богове. Той бил подложен на най-жестоки мъчения, но, укрепен от Божията благодат, не чувствал никакво страдание. След дълги и жестоки мъчения той бил обезглавен и с молитва предал душата си на Бога.

Св. Йоан Шанхайски – в света Михаил Борисович Максимович – е йерарх на Руската задгранична църква, служил в Азия, Европа и Америка. Известен с праведния си живот и огромен авторитет и почитан като светец още приживе. Три десетилетия след смъртта му Руската задгранична църква го присъединила към лика на светците (1994 г.).

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник". 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55

Църковен календар – 22 юли 2025 г.

На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос . Родена е в град..

публикувано на 22.07.25 в 06:00

Църковен календар – 21 юли 2025 г.

На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..

публикувано на 21.07.25 в 06:00