На прага на астрономическото лято и покачването на температурите най-важно е да имаме вода. Летните месеци на 2024-а обаче бяха истинско изпитание за стотици населени места в различни части България, които бяха без вода или на частичен режим на водоподаването. Водната криза принуди жителите на редица градове и села да будуват по нощите, за да могат да си налеят вода, която течеше едва-едва по чешмите за няколко часа в денонощието. Съвсем естествено, с наближаването на горещините и намаляването на валежите, се връща и въпросът – ще имаме ли вода?
Не се очаква дежавю на водната криза от изминалата 2024 г., тъй като големите питейни язовири са пълни на доста добри нива. Това каза пред Радио България климатологът и преподавател в Софийския университет проф. Георги Рачев.
Вода има достатъчно, но основният проблем е, че държавата не я управлява по правилния начин, като разхищението на водния ресурс е повсеместно и насочено към задоволяване на частни интереси, категоричен е той.
В момента няма опасност от водна криза, в средата на юни питейните язовири са в сравнително добро състояние, посочи експертът. А къде е генезисът на проблема, допринесъл съществено до това стотици хиляди да останат без вода през миналата година?
"(Държавата) пусна огромни количества вода през малките частни ВЕЦ-ове, които ние наричаме "малки гадчета". Миналата година големи количества вода от нашите язовири, главно за напояване, бяха пуснати, за да се направи някакъв процент зелена енергия, която да отчетем пред ЕС. И то в месец май, който беше дъждовен, с валежи два пъти над нормата. Правете си сметка за какво става дума, следете парите откъде идват и накъде отиват и нещата ще станат ясни."
Няма и риск за водна криза по Южното Черноморие, където проблемът с питейните язовири е наболял от години, успокои проф. Рачев. Но с условие:
"Докато Северното Черноморие може да компенсира с местни източници, с яз. Ясна поляна (захранващ основно Южното Черноморие – бел.ред.) нещата са абсолютно еднопосочни, там и пречиствателната станция се нуждае от сериозен ремонт – в момента от там се подава по 1 млн. кубика на месец, а той има над 15. И до декември да няма сериозни валежи, пак ще успеем да снабдим Черноморието. Освен ако не се наложи източване. А как ще стане то без да има ВЕЦ-ове? Чрез голяма консумация. И то през консумацията на басейните, които никнат един след друг към хотелите. И в момента консумацията е по половин кубически метър в секунда. В това няма нищо лошо, но тази вода трябва да бъде пестена и да бъде заплащана. Нерегламентираното използване на вода се нарича още и "присъединяване към водопровода". Много е смешно да говорим за 80% загуба на вода по трасето. Това значи, че има подземни реки, които денонощно, целогодишно текат, и там трябва да има кой знае какви пещери по пътя на тези водопроводи при тази загуба. Но по този начин се прикрива именно това присъединяване и ползване на питейна вода, било за промишлени нужди, за напояване, някой да си гледа животинки, друг си гаси стоманата с питейна вода, макар и това да е незаконно. Но се ползва държавен ресурс на ниски цени за производство", поясни казуса климатологът.
И даде примера-апотеоз на проблема. След изграждането на водния цикъл в Шумен загубите на вода вместо да намалеят, са се увеличили – от около 80 на 83%.
"Такова нещо в световен мащаб няма. Вместо от 80% да падне на 60%, колкото е средно в България, изведнъж загубата на вода в Шумен скочи до 83%. Това означава, че ние поливаме Сахара."
Не безводие, а безхаберие – така резюмира ситуацията от негова гледна точка проф. Георги Рачев. Същевременно държавата уверява, че работи сериозно за решаването на проблемите.
Темата е в развитие, а Радио България ще представи и позицията на изпълнителната власт в началото на следващата седмица.
Снимки: БТА, БГНЕС, Ани Петрова, Община Шумен
По време на спасителни разкопки в западния некропол на античния град Хераклея Синтика край село Рупите археолозите се натъкнаха на уникална находка: мраморно лице, издълбано с изключително майсторство върху надгробна плоча. Откритието се случи при..
На 13 юли 2025 г. Витоша ще посрещне летовниците с музика, спорт и емоции по време на дългоочаквания Витоша Летен Фест. За поредна година хижа "Момина скала" ще се превърне в сцена на това обичано от софиянци и гости на столицата събитие, което е..
На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се утвърди през годините като емблема на региона и платформа за популяризиране на местното..
До 13 юли 2025 г. историческият парк "Хисарлъка" край град Кюстендил посреща хиляди туристи, приключенци и ценители на историята. Петото издание на..
На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се..
Близо сто ще са участниците в 48-ия Международен летен семинар по български език и култура във Великотърновския университет, съобщиха организаторите...