Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарджик – съвременното лице на един древен град

Снимка: Десислава Семковска

Само на 37 км от втория по големина град в България – Пловдив, и стотина километра от столицата София се намира китният Пазарджик. Благоприятното географско положение на древния град е причина там да са минавали важни антични римски търговски пътища, а близостта с основни икономически центрове по времето на Османската империя го превръщат в място на концентрирана търговия и развитие на занаятите. Благодатната локация и отличната свързаност днес превръщат съвременен Пазарджик в изключително добра точка за инвестиции въпреки известен спад в редица показатели:

Старата поща

"Един от най-тежките е демографската криза, но към момента взимаме мерки, за да променим тази тенденция – казва Златин Дубаринов от Община Пазарджик в специално интервю за Радио България и продължава: – Желаем да повишим административния капацитет и доверието в институцията, което означава редица мерки, които да прилагаме по отношение на това административните процеси да стават по-леки в сравнение с други областни центрове в България. Това, както и даденостите на града, могат да върнат Пазарджик на инвестиционната карта и неговата слава на индустриален търговски град."

Усилията на новия кмет Петър Куленски са насочени към осигуряване на синхрон между инвестициите, индустриалните нужди, бизнеса и наличието на подходящи образовани кадри, готови да се влеят в работния цикъл.


"Привлякохме университети, които да осигуряват изнесено висше образование. Това са Медицинският университет в Пловдив, където поставихме акцент върху най-ключовите специалности, от които има недостиг, и Тракийският университет, с който открихме една, а тази година още 4 специалности в областта на инженерството, кибернетиката, механиката, електрониката. Именно за да можем да създадем един цикъл на предвидимост за инвеститори, което да им осигури набирането на ново поколение способни служители и разцвет на града. Тези мерки и последователни политики могат до няколко години да дадат този плод, който ние искаме да видим, а именно концентрация на инвестиционна дейност в града и възприятие в местното население и от околните градове, че Пазарджик се превръща в точка, в която можеш да получиш квалитетно образование и да имаш достъп до квалитетна работа" – обяснява Златин Дубаринов.

Народно читалище Виделина – 1862

Струпването на хора в големите градове води до проблеми, свързани с транспорт, трафик, чистота на въздуха. Затова доста хора с модерните индустрии и форма на препитание започнат да търсят по-спокойни места, където да се установят и да отглеждат децата си. И по-малките областни градове, какъвто е и Пазарджик, започват да стават все повече предмет на интерес не само от българи, но и чужденци:

"В града има концентрация на чужденци – има диаспора от италианци, от гърци, малки общности на германци, англичани. Някои от тях предпочитат да живеят в Пазарджик, други избират населените места наоколо, независимо дали са хора в пенсионна възраст или по-млади с дистанционна работа, което им позволява да живеят доста комфортен живот в Пазарджик. На първо място ги привлича спокойствието, по-чистият въздух. Това е възходяща тенденция и в други областни градове в България – споделя наблюденията си събеседникът ни. – Което ни кара да си зададем въпроса дали някои неща в България, които смятаме за даденост и не ги приемаме като позитив, всъщност не са свръхпозитиви именно за чуждестранните общности."

Паметник на Кирил и Методий

Златин Дубаринов е категоричен, че никога в Пазарджик не е имало разделение между общности. Точно обратното: това е град, който е толерантен към чужденци и други култури:

"Не знам дали да го нарека код или възпитание на хората, но тук винаги е имало една форма на приемственост, която е карала чужденци, други общности и раси да се чувстват приветствани в града. Има всевъзможни форми на взаимодействие, общината поддържа няколко езика в редица от услугите си, с които се стараем да посрещнем техните нужди и да ги насочим. Като цяло много се стремим това да бъде все повече един град на взаимопомощ, на солидарност." 

Малката синагога – най-старата цялостно запазена синагога в България (1872 г.)

В Пазарджик съществуват доста точки за производство на зеленчуци и плодове, добре се развиват месопреработката и производството на животински продукти. Това се отразява и на достъпа, който жителите на града имат до качествени продукти. В момента се провежда конкурс, който ще създаде нова визия за градския пазар, след което той ще бъде реконструиран, обновен, модернизиран и превърнат в точка за предлагане само на местни продукти – класически плодове и зеленчуци, местни и млечни продукти и вина, защото в региона има добре развито винопроизводство с добър имидж в България и навън. 

Друг важен аспект, който прави Пазарджик привлекателен за нашенци и чужденци, е богатата културна и спортна програма. В града се провеждат редица състезания, в голямата си част насочени към деца, сред които са Държавно първенство по акватлон, Фестивал на здравословното хранене и спорта, Международен турнир по джудо за деца, Фестивал на мажоретните състави в България, Европейска купа по модерен петобой, едно от най-грандиозните танцови събития на Балканите – Шампионат Pazardzik Dance Open, детско риболовно училище, Национален турнир по олимпийско таекуондо, Международен турнир "Фитнес и бодибилдинг" и много други.

А в момента Община Пазарджик разработва интерактивна туристическа карта на града и околностите с всички места, които са предмет на историческо или културно наследство, за да може всеки, който има интерес да посети района, да знае какво може да види.

Снимки: Десислава Семковска 


По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Клисурски

Продължават оставките в ПП-ДБ

Бившият зам.-министър на финансите Георги Клисурски от "Продължаваме Промяната" обяви, че напуска ПП. В публикация във Facebook Клисурски написа: "Напускам ПП. Разочарован и омерзен".  Съпартиецът му Стоил Моллов също обяви, че подава заявление за..

публикувано на 26.06.25 в 09:49

Пампорово събира експерти на научна конференция по климатолечение

От 26 до 28 юни 2025 г. в планинския курортен комплекс "Пампорово" ще се проведе Втората национална научна конференция. Темата на форума е "Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово". Сред организаторите на събитието са Община..

публикувано на 26.06.25 в 08:00

Стартира международната регата Ultramarine Balchik Match Race

Балчик е домакин на международна регата Ultramarine Balchik Match Race от календара на European Match Race Tour (EMRT), предаде БТА. Надпреварата сред вълните на Черно море ще се проведе от 26 до 29 юни. Сили ще мерят отбори от България, Полша, Швейцария,..

публикувано на 26.06.25 в 06:35