На 1 юли празнуваме Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски Чудотворец от Търново в Рилския манастир и светите безсребреници Козма и Дамян от Рим.
Великият светец и покровител на българския народ – преподобни Йоан Рилски Чудотворец има няколко празника в годината, свързани с деня на неговото блажено успение и пренасянето на честните му мощи, бележещи историческите превратности за Българската държава.
На днешния ден честваме възвръщането на мощите на преподобния Рилски светец - от Търново в основаната от него Рилска обител.
Свети Йоан починал на 18 август 946 г. на 70-годишна възраст. Светият живот на аскета и чудесата по неговото молитвено застъпничество пред Бога са най-добрата проповед на християнската вяра в новопокръстената българска земя във времето на земния му живот и през вековете до днес.
По време на бурните времена на войните между България и Византия при управлението на българския цар Самуил (976 – 1014) свети Йоан Рилски се явил на своите ученици и им заръчал да пренесат мощите му в Средец (София), където се бил оттеглил българският патриарх Дамян (927 – 972). Предполага се, че пренасянето на мощите от Рила в Средец е станало през 980 г.
През 1183 г. унгарският крал Бела III (1174 – 1196), по време на поход срещу гърците, взел ковчега с мощите на свети Йоан от Средец и го пренесъл в град Естергом. През 1187 г., след като украсил ковчега, той изпратил светите мощи обратно с голяма чест. Причина за тяхното връщане е едно чудо, което впечатлило унгарците. След като местният римокатолически архиепископ не признал светостта на св. Йоан Рилски, българският светец го наказва. Епископът искрено се покаял и се преклонил пред мощехранителницата, след което бил излекуван.
На 19 октомври 1238 г. мощите на свети Йоан тържествено са пренесени в новата столица Търново и поставени в църквата на името на светеца.
На 1 юли 1469 г., след като получили разрешение от султана, монасите от Рилската обител взели от Търново мощите на светеца и ги пренесли в основания от него Рилски манастир, където почиват и до днес, оказвайки благодатна помощ на всички вярващи.
Подробно описание на честваното днес събитие откриваме в Разказа за връщането от Търново на честните мощи на преподобния наш отец Йоан в неговата Рилска обител, написан от очевидеца дякон Владислав Граматик във "Великия панегирик" на Рилския манастир.
В днешния ден честваме и светите мъченици, чудотворци и безсребреници Козма и Дамян, родни братя от Рим.
Двамата били лекари по професия, водили строг, целомъдрен живот и били удостоени от Бога с благодатния дар да лекуват болести. С доброто отношение към хората, съчетано с изключителна милост, братята обърнали мнозина към Христос. Заради безкористното лечение на болните светите братя били наричани "безсребреници".
Светите братя Козма и Дамян посветили целия си живот на християнско служене на ближните. Претърпели мъченическа смърт в Рим през III век, при император Карин (283 – 284). И днес по молитвите на светите безсребреници всички, които прибягват с вяра до тяхното свято застъпничество, получават изцеление от Бога.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..
На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..
Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..
На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети..
Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите..