На по-малко от два часа път северозападно от София човек попада в безвремието на Врачанския Балкан. Тучна зеленина, живописни скални зъбери, много история ще открием в парчето земя, "заключено" между Черепишкия манастир и обителта "Седемте престола".
Самият патриарх на българската литература е вдъхновен от пленителните гледки на Балкана и Врачанското поле. Разказват, че Иван Вазов с очите си искал да види бойния участък на Ботевата чета във Врачанския Балкан и тръгнал по пътеките от Лютиброд към връх Околчица ( вр. "Вола"). Днес по пътя на Ботевата чета са обозначени туристически маршрути както за пешеходен туризъм, така и за любители на планинското колоездене.
До много от забележителностите в района има и лесен достъп с автомобил – такива са двата манастира, къщата-музей на Баба Илийца (героиня във Вазовия разказ "Една българка"), природната забележителност "Ритлите".
Пътеката към лобното място на поета революционер Христо Ботев е добре обозначена, а пред погледа се разкриват чудни пейзажи.
Оттук се вижда и Опълченският кръст – 35-метров паметник, който увековечава подвига на Ботев и неговата чета.
Гледката оттук е пленителна.
Морните туристи намират отдих в уюта на Черепишкия манастир "Успение Богородично" и църквата, изградена във възрожденски стил. Дядо Вазов два пъти се е отбивал тук, за което свидетелства и специален музеен кът.
Връщайки се обратно към София се отбиваме и в Осеновлашкия манастир „Рождество Богородично, известен като "Седемте престола".
Вижте още:
Текст и снимки: Елена Каркаланова
Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона пиршеството от багри в природата и пазят уюта на българския дом. Елеонора Тропанкова от БНР-Благоевград ни..
Над град Пещера (Южна България) се намира хълмът Света Петка. Върху него е имало крепост, а името ѝ – Перистера – на гръцки означава гълъб. Предполага се, че е дошло от един от огромните скални камъни в цитаделата на твърдината с формата..
Бачковският манастир е едно от най-значимите духовни средища в България. Основан през 1083 г. от Григорие Бакуриани, византийски генерал от грузински произход, тази обител пази българската православна традиция в съчетание с византийско и..