Да твориш и изразяваш себе си на майчин език е основната мисия на сдружението "Културна алтернатива Цариброд". А, че литературата, изкуството и културата могат да бъдат мост между културите, показва едноименното списание, което организацията издава в Сърбия на български език.
В списание "Културна алтернатива" намират място текстове на автори от българското национално малцинство в западната ни съседка, произведения на съвременни автори от България и на сръбски поети и писатели, преведени на български език.
За мисията и важността от изявата на майчин език и изграждането на връзки между културите пред Радио България говори председателят на "Културна алтернатива Цариброд" Ива Симеонов. Тя е юрист по образование, но литературата е нейната страст и твори както на български, така и на сръбски език. Казва ни, че сдружението е регистрирано през 2024г. с амбицията да бъде от полза на българите в Сърбия, но и да гради мостове между културите на два близки народа, на които съдбата е предопределила да живеят под едно небе. Важен мотив за създаването на сдружението е опазването на българската идентичност, чийто основен стожер е езикът. А за целта е необходима платформа, която да даде възможност авторите да публикуват и издават свои творби на майчин език, която да подкрепя обмена на преводна литература между България и Сърбия, казва Ива Симеонов пред Радио България. И допълва:
"В момента повечето автори от малцинството пишат на сръбски, по-малко са онези, които творят на български език. Но е важно да кажем, че това не прави първите по-малко българи. Надявам се, че след като имат тази платформа – списанието ни, броят на авторите, които пишат и на български, ще нарасне. А сега е важно да се борим за опазване на езика, да запознаваме нашите читатели в Сърбия със съвременните български автори, с творци от различни сфери на изкуството. Много е важно и българите в България да се запознаят с културата на българите в Сърбия. И ние провокираме този своеобразен културен диалог, свързвайки сръбската и българската литература".
Снежана Симеонов е член на сдружението и дългогодишен преподавател по български език и литература в гимназията "Св. св. Кирил и Методий" в Цариброд. Казва, че познава добре учебните програми, които не са актуализирани от години, което лишава от възможността новите поколения да се запознават със съвременните тенденции в литературата и езика ни. Ето защо в списанието "Културна алтернатива" са създадени специални рубрики, които представят и съвременните български поети и писатели.
"Отдавна говорим, че трябва нещо да предприемем, за да се подобрят нещата – продължава Снежана. – Събрахме екип от преподаватели, преводачи, писатели, художници. Кандидатствахме с проект "Културни пътеки" по Програмата за подкрепа на организации на българските общности зад граница и благодарение на подкрепата на генералния консул в Ниш, г-н Димитър Цанев, получихме финансиране от Министерството на външните работи на България. И така можем да работим по каузата за опазване на нашата идентичност, за което сме благодарни".
Българският език отваря врати и към образователните институции в държавата-майка. "Расте интересът на децата от граничните райони, повечето от които са от българското малцинство, да учат в България" – казва Снежана Симеонов, самата тя участвала в няколко кандидатстудентски кампании:
"До 2020 г. около 90% от учениците в гимназията в Цариброд се записваха да следват в България, сега може и 98% да са станали. Интерес към висше образование в България има и от младежи от вътрешността на страната. Това са наши българи, които живеят в Белград, Смедерево, Ниш и др.".
Българската държава също демонстрира интерес към инициативите на сънародниците ни в Западните покрайнини. В края на миналата седмица, представители на сдружението бяха в българския парламент, по покана на Комисията по политиките за българите извън страната. На заседанието на комисията беше обсъдена дейността на "Културна алтернатива Цариброд", както и перспективата държавата да се ангажира по-активно с финансирането на подобни инициативи. На заседанието присъства и директорът на дирекция "Югоизточна Европа" в МВнР Момчил Райчевски, който заяви:
"Оценили сме значението на създаване на дружество с такъв профил, защото културата и българският език са най-добрият път за съхраняване на идентичността. И не само за съхраняване, а и за възраждане на интереса и познанието на децата от българското национално малцинство на техните корени", заяви той.
Стоян Таслаков, председател на Комисията по политиките за българите извън страната, допълни:
"Поканихме представителите на сдружението "Културна инициатива Цариброд", защото смятам, че трябва да стимулираме подобни инициативи на нашите общности в чужбина. Защото българската култура зад граница леко "издиша" и българската държава не прави достатъчно. Това можем да направим като комисия в парламента, а по-сериозната инициатива очаквам от изпълнителната власт", коментира пред Радио България Стоян Таслаков.
Текст: Красимир Мартинов
Интервюта: Иван Гергов
Снимки: Културна алтернатива Цариброд/Фейсбук, Иван Гергов, БТА, БГНЕС
Учредително събрание на новосъздаващата се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина ще бъде организирано на 29 юли 2025 г. от 14,00 ч. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина на бул. "Княз Александър Дондуков", 2А в..
Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател Петя Цанева предаде поста на новия – Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна..
Мотото на най-големия годишен форум на Асоциацията на българските училища зад граница (АБУЧ) "Учим, играейки. Играем, учейки!" задава и тона й – креативност и активно учене. В продължение на два дни представители на български просветни средища зад..
Учредително събрание на новосъздаващата се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина ще бъде организирано на 29 юли 2025 г. от 14,00 ч. в..