Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 7 юли 2025 г.

Снимка: Българска патриаршия

На 7 юли честваме света великомъченица Неделя и преподобни Тома Малейски и Акакий.

Св. великомъченица Неделя (Кириакия) е родена в Мала Азия, най-вероятно в Никомидия, град на брега на мраморно море и столица на източната Римска империя при Диоклетиан. Още от детство се посветила на Бога и решила да пази целомъдрие.

Пораснала красива и умна девойка и много младежи искали нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала, като казвала, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица. Един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император Диоклетиан, че семейството на Неделя изповядва християнската вяра. Императорът заточил родителите ѝ в гр. Мелитин, където те пострадали мъченически.

На лобното място разрешили на Неделя да се помоли преди смъртта си. Непосредствено след молитвата тя предала душата си на Господа, без да бъде посечена. Това станало на 7 юли 289 г.

Българските царе Асеновци (ХІІ-ХІІ векове) пренесли мощите ѝ в столицата на Второто българско царство - Търново. До нас се запазило на старобългарски език нейното житие, написано от св. Евтимий, патриарх Търновски, който превел и името на мъченицата от гръцки на български (Кириакия - Неделя).


Мъченицата е много почитана в България и на нея са посветени храмове и манастири, като Араповския манастир, катедралният митрополитски храм на София, храм "Св. Неделя" в Стария град на Пловдив, както и най-старият храм в Ловеч.

Свети Тома Малейн, живял в X в., бил военен водач. Могъщ и смел, той участвал в много битки, носил победи на своите сънародници, за което се радвал на слава и уважение. Но, стремейки се с цялото си сърце към Бога, Тома напуснал света и положил монашески обети.

С голямо смирение той черпел от духовните старци съвети и напътствия в духовния си живот, а след години се оттеглил за уединен отшелнически живот на планината Малея (източната част на Атон). Намирайки се в пълно уединение, свети Тома се борил срещу невидимите врагове със същата смелост, каквато е имал преди това във войната срещу видимите врагове на отечеството.

Много вярващи получили помощ чрез молитвите на светеца приживе и след неговото заминаване при Бога.

В днешния ден възпоменаваме и свети Акакий Синайски, сказание за когото четем в прочутата "Лествица" на св. Йоан Лествичник. Свети Йоан привежда разказа за преподобни Акакий като пример за велико търпение и послушание към наставника и наградата за тях – живот вечен в Царството Божие.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник". 

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 28 юли 2025 г.

Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..

публикувано на 28.07.25 в 06:00
Днешната църква „Св. Климент и Пантелеймон“ в Охрид, в която се съхраняват мощите на св. Климент Охридски

Църковен календар – 27 юли 2025 г.

На 27 юли възпоменаваме свети великомъченик Пантелеймон, светите Седмочисленици и   Успение на свети Климент, архиепископ Охридски. Свети великомъченик Пантелеймон живял в Никомидия в края на III и началото на IV век и бил придворен..

публикувано на 27.07.25 в 06:00

Триъгълна кула отпреди 1800 години е открита край София

Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато  София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..

публикувано на 26.07.25 в 09:25