Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 18 юли 2025 г.

В днешния 18 юли светата Църква чества свети мъченик Иакинт от Амастрида и свети мъченик Емилиан Доростолски.

Светият мъченик Иакинт е роден през IV век, в град Амастрида, в благочестиво християнско семейство.

Името му е дадено от Ангел, който се е явил. Като тригодишно бебе, свети Иакинт помолил Бог да възкреси мъртво дете и Господ чул детската му молитва и детето възкръснало. Впоследствие двамата израснали заедно и заедно се стремели към добродетелен живот.

Веднъж свети Иакинт видял как езичниците почитали едно дърво и го отсякъл, за което бил подложен на жестоки мъчения, след което и го хвърлили в затвора.

Там светият страдалец се упокоил в Бога.

Свети мъченик Емилиан бил славянин.

Пострадал за Христа по време на управлението на император Юлиан Отстъпник (361-363) в Доростол, дн. Силистра. Искайки да възстанови култа към езическите богове в Римската империя, Юлиан изпратил указ до всички региони християните да бъдат избити.

Сановникът Капитолин бил изпратен в град Доростол, разположен на брега на река Дунав, където живеел свети Емилиан. Прочели императорския указ на градския площад и жителите на Доростол заявили, че в града няма християни.

Възмутен от жестокия указ, свети Емилиан влязъл в езическия храм, разбил идолите с чук, преобърнал олтарите и лампите.

Скоро езичниците открили, че храмът е разрушен. Разярената тълпа започнала да бие един селянин, който случайно минавал оттам. Тогава свети Емилиан извикал силно да не пипат невинния човек и казал, че самият той е разрушил храма.

Хванали го и го завели при Капитолин. По заповед на сановника, свети Емилиан бил бит безмилостно, а след това осъден на изгаряне. Хвърлен в огъня, той не умрял, но пламъците обгорили много от езичниците, които стояли наоколо. Огънят угаснал и свети Емилиан легнал върху догарящите въглени и с молитва предал духа си на Господа († 363).

Впоследствие, в Константинопол е построена църква в чест на светия мъченик Емилиан, където са пренесени светите му мощи.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 17 юли 2025 г.

На 17 юли почитаме света великомъченица Марина . Света Марина е родена в Антиохия Писидийска (в Мала Азия, днешна Турция). Баща ѝ е бил езически жрец. По това време, император Диоклециан (284-305) започнал гонение на християните, така че..

публикувано на 17.07.25 в 06:00
Скална църква край Михалич

Църковен календар – 16 юли 2025 г.

На 1 6  юли възпоменаваме свети свещеномъченик Атиноген, епископ Севастийски и 10-те му ученици, света мъченица Юлия девица и свети мъченик Йоан Търновски. Светият мъченик Атиноген и десет негови ученици,  пострадали за Христос, по..

публикувано на 16.07.25 в 06:00
Горноводенският манастир

Църковен календар – 15 юли 2025 г.

На 15 юли Православната църква чества паметта на светите мъченици Кирик и Юлита, както и паметта на светия равноапостолен велик княз Владимир – покръстител на Русия. Светите мъченици Кирик и Юлита живели в Мала Азия в град Икония в..

публикувано на 15.07.25 в 06:00