Лятото във Велико Търново задължително се свързва и с едно събитие, превърнало се в традиция за Великотърновския университет, а именно семинара по българистика, в който броят на участниците непрекъснато се увеличава и вече достига почти 100. Това са студенти, преподаватели, специалисти, които работят с български език. Освен от държави в Европа, където има традиционен интерес към езика ни, през лятото във старопрестолния град идват и българисти от Австралия, САЩ и Азия.
Тази година катедрата по български език във Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий" организира 48-ия по ред Международен летен семинар, който е с продължителност три седмици и ще приключи на 3 август. Програмата за участниците включва ежедневни часове по практически български език в трите нива по шестстепенната Общоевропейска езикова рамка. Ще има и специализирани обучения по "История и култура на България" и "Култура и изкуство на България". Застъпени са и теми като "Традиционните митологични представи на българския народ", "Български фолклор", "Съвременно българско кино" и "Българска литература", "Изобразително изкуство" и "Съвременен български език".
С практическа насоченост към овладяването на българския са и предвидените екскурзии из страната ни, а също и вечери, посветени на българската национална кухня и фолклор, както и за запознаване с традициите на гостите. Ще бъде почетена и една паметна годишнина – 1170 години от създаването на глаголицата. За тази цел ВТУ организира и ателие за калиграфско изписване на глаголическите букви, за да се докоснат гостите до красотата на първата българска азбука, сътворена от братята Кирил и Методий.
Това лято най-голяма е групата на българистите, пристигащи от съседна Гърция, от там идват 10 човека, а най-младите, които ще се включат в семинара са на 18 години и са от Чехия и САЩ. Едва ли е случайност фактът, че техните родители са българи, които искат децата им да са по-близо до езика и до корените си. И тази година в семинара се включва и най-дългогодишният участник и почитател на българския език и култура – това е Уолтър Елиът, на 74 години от Англия. За всички тях времето, прекарано във Велико Търново ще премине неусетно и ще остави скъпи спомени.
От 20 години директор на летния семинар за българисти във Велико Търново е проф. Христо Бонджолов. Той казва, че организацията за всеки следващ форум започва веднага щом приключи предишния, но екипът от университетски преподаватели работи като добре настроена машина, така че няма шанс нещо от планираното в програмата да не се получи:
"Семинаристите идват от толкова много държави и за три седмици ние трябва да ги научим на български, да покриват някакво ниво от Европейската езикова рамка. Обучаваме ги активно, но в рамките на семинара има и много сериозна културна и екскурзионна програма. Защото езикът не може да върви самостоятелно, за да го опознаят, те трябва да се доближат до езика, трябва да видят традициите, българските обичаи – с всичко това да ги доближим до България. За гостите е важно да видят етнографския комплекс "Етъра", да видят морето. Откакто съм организатор на семинара, съм правил всичко възможно да заведем гостите и там, защото това е нашата България и нека имат такава цялостна представа. Какво се получава? Идвайки тук, на втория, третия ден участниците в семинара забравят за електронните си устройства, за компютрите и телефоните, освен ако не е необходимо за учебния процес. Те търсят човешкото общуване и то без значение на какво ниво владеят български. Помагат си с другите езици и още в края на първата седмица тези хора стават приятели. Така те стават като една "организация на обединените нации", но в умален вид."
Във Велико Търново през годините идват българисти от Австралия, от Виетнам, от Грузия, но постоянните участници са от Европа – казва проф. Бонджолов пред Радио България. Той добавя, че е истинско удоволствие да видиш как българисти от цял свят изведнъж започват да общуват помежду си:
"Хората стават приятели, вървят заедно, организират си вечерите заедно, учат или празнуват заедно. И когато се разделят накрая, те плачат заедно. Това успяваме да направим, това е моята награда като организатор. И за три седмици успяваме да направим всичко това, като обикновено работим с около 100 човека. А в последно време се забелязва такава тенденция – българи, които работят извън България, да се връщат за лятото и да искат децата им да научат езика. И затова ни търсят, за месец ние да помогнем на децата да научат български. Става въпрос за гимназисти, които ние включваме също в дните на семинара. След това част от тези младежи се връщат или като докторанти, или като магистри в университета, или пък търсят контакт при нас за преквалификация, т.е. контактите с тях продължават."
По едно и също време през лятото се провеждат семинарите за българисти във Великотърновския и в Софийския университет. Те са изцяло държавна поръчка и се финансират със средства на МОН, като броят на гостите – чуждестранни българисти, се разпределя по равно между двете институции. "Аз мисля, че има голяма полза от подобен род семинари, защото процесът е двустранен. Контактът, който ние имаме с чуждестранните гости на семинара, ни обогатява – казва проф. Бонджолов от ВТУ. – Дори често пъти сравняваме работата с нашите студенти и виждаме, как те имат много добро отношение към всеки един от нас като преподаватели. Това издига работата на летния семинар на още по-високо ниво".
Снимки: uni-vt.bg, Гергана Манчева, Facebook/ Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“
Най-добрите български ученици по химия се представиха отлично и спечелиха 4 медала от Международната олимпиада по химия (IChO). В на най-престижното състезание за годината по химия те спечелиха златен, сребърен и два бронзови медала, съобщават от..
По-скъпа потребителска кошница с два лева за една седмица, като тя се е върнала от 105 на 107 лв., отчитат от Държавата комисия по стоковите борси и тържищата. Плодовете и зеленчуците са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата..
Над 500 служители в държавните горски и ловни стопанства излязоха на протест при километър 119 на автомагистрала "Тракия". В момента те са се събрали до бензиностанция на автомагистрала "Тракия" до изхода на Пловдив в посока София. Намерението на..
От 1 януари 2026 година България влиза в Еврозоната , а левът и стотинките остават в историята. Новата валута, която ще замести националната, ще..
По време на спасителни разкопки в западния некропол на античния град Хераклея Синтика край село Рупите археолозите се натъкнаха на уникална находка:..
Над 500 служители в държавните горски и ловни стопанства излязоха на протест при километър 119 на автомагистрала "Тракия". В момента те са се събрали..