"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член на УС на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), броени дни преди ежегодната среща на неправителствената организация, в която заедно с проф. Ценка Иванова ще бъдат модератори на панела: "Представяне на културното българско наследство и литература в училищата в чужбина".
Годишната конференция на АБУЧ ще се проведе между 22 и 24 юли във Велико Търново и е посветен на креативността, играта и извънкласните занимания. "Темата може да изглежда забавна и лека, но това е една сериозна част от нашата работа като преподаватели", обяснява д-р Падешка, която преподава български език в Неаполския университет "Ориентале" и е директор и учител в българското училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим:
"Голяма част от децата, посещаващи нашите училища, са с български език като втори или като чужд, а ученето чрез игра и извънкласни дейности е неизменна част от цялостната работа на учителите. Това е един особен образователен контекст, в който и преподавателите трябва да бъдем креативни, изобретателни и активни. Затова тази година конференцията се провежда заедно с фестивала на Асоциацията на фолклорните състави в чужбина. Към тях има голям интерес. Включват се не само децата, но и родителите. Именно тези извънкласни дейности са неизменна част от усвояването на българския език в естествена среда."
Три са националните програми на МОН, ориентирани към развитието на българския език и култура зад граница – "Роден език и култура в чужбина", "Неразказаните истории на българите" и "Български образователни маршрути". Д-р Падешка пояснява:
"Нашите училища са предназначени за изучаване на български език, литература и култура зад граница, но те са и центрове, които привличат интереса на местната общност, а и работим с изявени българи от тази диаспора. Така постепенно учебните заведения се превърнаха в научноизследователски центрове, а нашите ученици станаха млади изследователи. Програмите им дадоха възможност да навлязат по-дълбоко във връзката си с историята и българските следи зад граница. Смело мога да кажа, че тези училища пишат или възстановяват историята на България, българската култура и българската имиграция.
Изключителни ценни продукти се родиха като филми, изложби и т.н. – база, която може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина. Имаме идея съвместно с изтъкнати български учени, живеещи в Италия, през март следващата година да направим научен форум за преподаватели по история в България и в българските неделни училища в чужбина, за да разкажем за ценните открития на археологическия музей в Кампобасо, свързани с българите на Алцек."
Ежегодната среща на АБУЧ ще премине под патронажа на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, а домакин е Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий", който от години помага на българските училища в чужбина и лекторатите по български език в университетите. И независимо че все още предстои да се намери решение на някои административни проблеми, д-р Падешка е категорична:
"Ако мога образно да се изразя, българското училище в чужбина вече преживя детството и младостта си. Това са зрели организации, сериозни образователни и културни институции, които вече трябва да приемаме сериозно и отговорно."
Радио България е медиен партньор на годишната среща на Асоциацията на българските училища в чужбина.
Вижте също:
Снимки: Българско училище Рим и Флоренция, Венета Ненкова
На 25 август 2025 г. Болград, Украйна, ще бъде домакин на значимо събитие - Международен фолклорен фестивал "С песните на Елена Янкова", посветен на легендарната ямболска изпълнителка на народни песни. Музикалният форум се организира от Община..
Фолклорната танцова формация "България" от Централна Англия зае второ място с 93 точки на международен танцов фестивал в Уелс. Групата изостана само с няколко точки след ежегодните победители и фаворити от Северна Ирландия, които и тази година..
Програма за подпомагане на българските общности, организации и медии в чужбина за 2025 г. одобри Министерският съвет на днешното си заседание. Одобрени са също допълнителни разходи в размер на 180 хил. лв. по бюджета на Министерството на външните..
Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска..
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е..