Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са впечатляващи – само за пет години броят на местните винарни, включени в специализираната Карта за винен туризъм на региона, е нараснал от 9 на 20.
Североизточна България е разделена на два основни лозаро-винарски района: Северен Черноморски – около градовeте Варна и Шумен и Централна Дунавска равнина – в района на Велико Търново, Търговище и Русе. Климатът и теренът оказват решаващо влияние върху характера на виното. Близо до морето, в пясъчни почви като тези край Побитите камъни – някогашно морско дъно – вината често носят лека солена нотка. Белите и ароматни сортове тук дават елегантни, свежи вина. А навътре в страната – край Дунав и около Велико Търново –почвите са идеални както за местни, така и за класически сортове като Мерло и Каберне Совиньон, научаваме от Анелия Христова, сертифициран гид и винен експерт:
"Има изключително голямо разнообразие. Първо, от винопроизводители, които правят много качествени и интересни вина от международни и български сортове, които представят спецификата на тероара в този район. Освен това, има възможност за съчетание с разнообразни исторически, културни и природни забележителности, което прави изживяването пълно и доста интересно за туристите. Да не говорим за местните кулинарни специалитети – те добре се комбинират с вината т.е. може да се опита местно вино с местна кухня"- разказва Христова.
На преден план изпъкват не само красивите пейзажи и гостоприемните изби, но и самите местни сортове със своя собствен облик и вкус. Малките и средните винопроизводители полагат сериозни усилия да ги развиват и с гордост ги представят на гостите си.
"Характерни местни сортове са Димят, Червен Мискет, Гергана, който е уникален сорт и вирее много добре само в землището на Царев Брод близо до Шумен. Също така имаме Рубин, Памид, Евмолпия – от червените сортове, и ароматни сортове като Варненски или Врачански мискет и Тамянка, които пък много добре се развиват по Черноморското крайбрежие. Освен това, има и почти изчезнали сортове, които някои от винарните се опитват да възродят, за да се запази идентичността от български сортове. Като например Гергана, който е бил в много малки насаждения, но сега се разширяват насажденията с него. Или Кокорко – стар сорт бяло грозде. В района на Велико Търново се работи по възстановяването му."
Ключовите туристически центрове като Варна, Велико Търново, Шумен и Русе са естествени магнити за любителите на този вид изживяване. Освен дегустации, много винарни в района вече предлагат и настаняване в стилни гостилници или къщи за гости, както и допълнителни атракции – конна база, спа процедури, екопътеки за разходки сред лозята или към близки забележителности.
"Интересът е изключително голям, с много голям потенциал. Винарните също имат желание и интерес да представят това, което правят – обяснява Анелия Христова. – Все повече дегустационни имаме, все повече винени маршрути и хора, които умеят да представят виното по атрактивен начин. Важното е, че винарните в региона работят заедно и си партнират добре. Освен общата винена карта, организираме и събития като Дни на отворените врати в края на май и други фестивали. През есента се провежда Urban Wine Fest в градовете Варна, Русе и Велико Търново, който е обвързан с Международния ден на Мавруда – празник не само на този сорт, а и на българското вино и всички наши сортове. Така че, ако обичате виното, тук винаги има какво да опитате и преживеете" – каза в заключение Анелия Христова.
Вижте още :
Снимки: winetours.bg, Facebook/ Анелия Христова,tsarevbrod.com
" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..
В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..
Те се появяват на най-необичайните места – високо в планината или на морския бряг, под короните на дърветата или направо под звездното небе. Става дума за едно сравнително ново явление в българския туризъм – т.нар. глемпинги. Терминът идва от..