Да се разходиш из центъра на гореща София и да попаднеш сред незабравимата спортна слава на България. Именно това може да се случи на всеки, които попадне на една от знаковите градинки в столицата ни – "Кристал". До 5 август там е разположена фотографската изложба "3 секунди вечна преднина", посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително легендарната регата Хенлей (Henley Royal Regatta), което е нещо като Уимбълдън за гребците, казва пред БНР–Радио София Гергана Станоева, PR на събитието.
И ако за мнозина е "жив" споменът от фотофиниша на Румяна Нейкова от финала по гребане скиф на олимпиадата в Сидни през 2000 година или за съдийските оценки, дадени на спортния гимнастик Йордан Йовчев на финала на халки в Атина 2004 – състезания, донесли на България сребърни медали със златен блясък, то една друга надпревара носи различна емоция, която е хубаво да бъде разказвана.
Годината е 1987-а, денят – 28 август. Завършва първата полуфинална гонка в дисциплината двойка скул на Световното първенство по гребане на езерото Багсверд до Копенхаген, Дания. В лодката с български флаг са едни от най-добрите гребци на страната ни за времето си – Даниел Йорданов и Васил Радев. Фотофиниш трябва да определи третия отбор в гонката, който получава правото да се състезава на финала. Следват 13 минути вечност за българския щаб, в които решение не се взема. И тогава на таблото излизат резултати – българите са трети пред лодката на тогавашния СССР. Истинският спортен подвиг и проява на сила на духа, обаче идва на следващия ден – 29 август. Попаднали за някои просто с късмет във финалната гонка, Данаил Йорданов и Васил Радев повеждат от самото начало, правят едно от най-добрите си гребания заедно и изминават дистанцията от 2000 метра за 7:03.33 минути, като завършват първи. Двамата изпреварват с цели 3 секунди вторите Андреас Шмелц и Ралф Тигел от ФРГ и с още няколко стотни повече третите от ГДР – Уве Сьоглинг и Уве Хепнер. България има своите първи световни шампиони в дисциплината гребане на двойка скул за мъже. Постижение, което и до днес е сред най-значимите в този спорт за страната. Следват още състезания, успехи и разочарования.
След края на състезателната си кариера Васил Радев продължава да се ангажира с развитието на гребния спорт в България, споделяйки опита си с млади атлети чрез треньорска и популяризаторска работа. В началото на тази година (14.01.2025 г.), на 64- годишна възраст след боледуване, големият ни спортист напусна този свят, но остави жив духа на своето упорство, целеустременост и постижения, за които свидетелства и изложбата "3 секунди вечна преднина".
"Изложбата проследява ключови моменти от живота и неговата спортна кариера. Има подбрани кадри, които разказват историята на човек, който, освен че печелеше големи медали, възпитаваше и поколения гребци с ценности като постоянство, уважение, отдаденост. Именно това е причината гребен клуб "Електрон" да организира тази изложба, тъй като Радев до последно беше главен треньор в него и тренираше деца от всякаква възраст – от седем-осем годишни до 40-годишни. Клубът продължава дейността си е един от водещите както на национално, така и на международно ниво, а Васил Радев е подготвял едни от най-добрите ни състезатели, които дори в момента са на Световното първенство по гребане за младежи до 23-годишна възраст в Познан, Полша (от 23-27 юли)" –разказва Гергана Станоева.
Тройката се оказва знакова цифра за живота и кариерата на родения на 13 януари 1961 година в близкия до столицата град Ихтиман, Васил Радев.
"Това е символиката на изложбата – допълва Гергана Станоева. – Тези три секунди в заглавието са препратката към онази легендарна победа, към този триумф. От друга страна тази година се навършват и точно 38 години от победата и обърната осмицата символизира всъщност вечността на Васил Радев. Защото той ще бъде вечен за нашата история, макар че вече не е сред нас, той ще остане в нашите спомени, във водата, в децата, които е тренирал и във всяка лодка, която ще носи напред духа му."
Радев остава като човек с вечно благородна усмивка и в спомените на Ивайло Банчев, състезател по гребане и участник на Олимпиадата през 1992 година в Барселона, Испания. В материал за сайта Sportal.bg, който той публикува малко след смъртта на спортния си вдъхновител, Банчев преразказва любопитна история, свързана с историческата победа от 1987 година. Лично Васил Радев му споделя с чувство на хумор, че е имал точно една секунда за радост след пресичането на финалната линия, преди да изкрещи "Дидо, бързо сваляй лентата от главата, може да ни дисквалифицират!". Причината били лентите за глава, които той и Йорданов носели. Като състезател на клуб "Левски" тогава Радев имал лента с инициалите на футболния отбор "Интер", а съотборникът му, който бил гребец на "ЦСКА", сложил лента на "Милан". През 80-те години двата италиански гранда били на особена почит в Българя и официалните им екипи синьо-черни на Интер, червено-черни на Милан, кореспондирали с българските отборни първенци "Левски" и ЦСКА. Причината за опасения от дисквалификация се криели в правилата на Международната федерация по гребане (FISA), а именно всички състезатели в една лодка да бъдат с абсолютно еднакъв екип. В противен случай, ако някой отбор подаде контестация, то този, който е в нарушение може да бъде дисквалифициран. До подобен развой не се стига, но на снимките от финала се вижда как двамата наши сънародници са със свалени ленти. "По една или друга причина си внушихме, че ни носят късмет и с тях гребахме и на световното първенство. И те наистина ни донесоха успех" – разказал малко преди да почине Радев на Ивайло Банчев.
Дали щастливата тройка или лентите, купени от двамата в Италия, дали суеверието или способността на българите да се мобилизират след даден неуспех водят до щастливите "3 секунди преднина" – историята няма да помни. Но ще помни Световният шампион по гребане на двойка скул Васил Радев.
Експозицията "3 секунди вечна преднина" е организирана от гребен клуб "Електрон" в партньорство със Столичната изложба и може да бъде разгледана до 5 август в градинката "Кристал".
В материала е използвано интервю на Гергана Пейкова с Гергана Станоева за предаването "Радиокафе" по програма "Радио София" на БНР.
Текст: Весела Кръстева
Снимки: Министерство на младежта и спорта, Sportal.bg, VBrand Visuals
Международният олимпийски комитет (МОК) изпратили официално писмо, в което заявява, че временно ще впише Весела Лечева като председател на Българския олимпийски комитет (БОК). Това става въпреки подадените до съда жалби за проведения последен избор за..
След час и 33 минути игра Григор Димитров категорично спечели срещата от втория кръг на тенис турнира в Индиън Уелс (САЩ) с 6:3 и 6:4 срещу португалеца Нуно Боржеш. В надпреварата от Мастърс 1000 българинът показа, че здравословните проблеми,..
Изабелла Шиникова спечели при жените титлата от турнира на твърда настилка в Шарм Ел Шейх в Египет с награден фонд 15 000 долара. Поставената под №1 Шиникова победи във финала Яна Ковачкова от Чехия с 3-6, 6-0, 7-6 (7). Срещата продължи час и 46..