ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Плевнелиев: България и Турция си поставят за цел да удвоят стокообмена в следващите години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България и Турция си поставят за цел да удвоят стокообмена в следващите години, посочи президентът Росен Плевнелиев. Той присъства в Анкара на официалната церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания турски президент Реджеп Тайип Ердоган.  В края на септември Плевнелиев и Ердоган ще са в Баку, където ще бъде направена първата копка на Трансадриатическия газопровод, който ще доставя природен газ от Каспийския регион и Близкия изток до Европа. 

Турция е стратегически партньор за България, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Българските стоки могат да намерят място на бързо развиващия се турски пазар. Страната ни иска да привлече повече инвестиции от южната ни съседка:

Изграждаме нови инфраструктурни проекти, например магистрала "Марица", планираме свръхскоростен влак, който да свърже Пловдив и Истанбул. За това нещо вече част от елементите са в строеж. Виждаме новия тунел, който беше построен под Босфора, и искаме да може свръхбързият влак да стигне и до България. Това ще позиционира България и като център за една много по-широка търговия между Европа, Турция, Близкия изток и Азия.

Като припомни, че България плаща висока цена заради зависимостта си от един доставчик на природен газ, Плевнелиев подчерта значението на Турция в опита ни за алтернативна доставка на синьо гориво:

На 20-и и на 21-ви сепетмри аз ще бъда заедно с новоизбрания турски президент, заедно с гръцкия президент, заедно с президентите на Азербайджан и на Албания в Баку, където заедно ще направим първата копка на Трансадриатическия продуктопровод. България има вече сключен меморандум, когато е готов този проект, да можем чрез газовата връзка България–Гърция да купуваме така необходимия за нас газ, за да можем да диверсифицираме доставките. Ние можем да купуваме през Турция не просто само азербайджански газ, но в бъдеще и ирански, а защо не и от Катар, тъй като Турция разполага със съответната инфраструктура за това.

България и Турция могат да развиват отношенията си в областта на туризма: Повече от 20 милиона туристи на година посещават тази страна, но трябва да си даваме сметка, че тези 20 милиона туристи са на границата с България. Как да направим така, че да стигнат и до България, да оставят парите си и тук.

България може да бъде мост за турските инвестиции в Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!