ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

България е в челната тройка в Европа по смъртност от инфаркти и инсулти

Д-р В. Гелев: В рамките на два часа човек с инфаркт трябва да получи медицинска помощ

Снимка: БГНЕС

Летните жеги са най-опасни за възрастните хора и за сърдечно болните. Страната ни е в челната тройка в Европа по смъртност от инфаркти и инсулти. Министърът на здравеопазването постави лечението на двете болести на челно място и това е похвално, смятат специалистите. Тепърва обаче ще се наблюдават начините за намаляване на смъртността на българите от инфаркт и инсулт. У нас има и лекари, лекарства и апаратура, но и недобра организация на работата.

В рамките на два часа човек с инфаркт трябва да получи медицинска помощ, за да се възстанови кръвотокът, като най-добрият метод е поставянето на стендове. Това каза за "Хоризонт" д-р Валери Гелев, който е инвазивен кардиолог в столична частна болница: 

Причината за острия коронарен синдром е тромбообразуването, което довежда до запушване на съда. В зависимост от степента за запушване, ние имаме няколко типа остър коронарен синдром, един от които е и острият миокарден инфаркт. Проблемът при тези заболявания е, че смъртността е много висока и повече от половината от болните загиват в първите два часа, а голяма част от тях и преди да са потърсили медицинска помощ.

Атеросклерозата е основната причина за инфарктите, обясни още той:

С течение на възрастта се натрупват холестеролни, мастни натрупвания в стените на съда. Те се организират в плаки, които могат да прогресират и да запушат съда. 

Лечението на атеросклерозата се състои в профилактика на четири важни фактора:

Първо хипертонията, захарният диабет, нарушение в обмяната на липидите, което е свързано с повишени стойности на холестерола и тютюнопушенето. Контролът върху атеросклерозата се състои в контрола на тези фактори.

Най-важното при инфаркта е за два часа болният да се превози до оборудван център. В страната има 40 такива центъра и те покриват успешно цялата територия на България. Оттам трябва да се пристъпи към оперативна намеса, каза още д-р Гелев.

Провеждането на вторичната профилактика на инфаркта трябва да е свързана, на първо място, със спиране на тютюнопушенето и с редовното приемане на предписаните лекарства.

Анализът в световен мащаб сочи, че хората дори със симптоми за инфаркт не търсят навреме лекарска помощ. Д-р Галев обясни, че преживелите инфаркт, особено ако функцията на сърцето не е много пострадала, биха могли да живеят дълго.

И след инфарктите хората над 50 години, при нездравословен начин на живот, отново с основен фактор атеросклерозата и хипертоничната болест, могат да получат инсулт. А битката с високото кръвно налягане у нас е възможна, каза доцент Олга Григорова, невролог в Александровска болница:

Борбата с хипертоничната болест може да бъде много успешна, защото разполагаме с голям брой оригинални, генерични лекарства, така че всичко зависи от пациента дали той проследява редовно кръвното си налягане и дали пие лекарствата си. Профилактиката преди всичко е намаляването на телесното тегло, намаляването на солта, психическото напрежение и по-голяма физическа активност.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!