ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

ЕК: Българските власти не са ни уведомили за блокадата на границата с Гърция

Снимка: БГНЕС
До момента все още Европейската комисия не е получила уведомление от българските власти за проблемите със свободното движение през границата с Гърция, съобщи за БНР говорителят по вътрешния пазар Лусия Каудет:

Наясно сме със ситуацията благодарение на медийните репортажи, но на този етап нямаме формално уведомление от националните власти. То обикновено се изпраща съгласно европейския регламент за обмяна на информация. Всяка страна-членка на ЕС, която е изправена пред потенциални пречки за свободното движение на стоки, трябва да информира Комисията. Ние след това информираме другите засегнати държави и изискваме информация за предприетите мерки срещу възникналите пречки.

В Брюксел не е пристигнало писмо относно блокадата на граничните пунктове между България и Гърция, отговориха на запитването ни от Европейската комисия. Вчера министърът на външните работи Даниел Митов съобщи, че правителството подготвя съответната комуникация, за да поиска намесата на Комисията, ако се налага.

Според европейския регламент за функционирането на вътрешния пазар България трябва „незабавно“ да уведоми Еврокомисията за това, че има сериозни пречки за свободното движение на стоки между държавите-членки.

Процедурата след това изисква Гърция да докладва в най-кратък срок за ситуацията и за предприетите действия от гръцките власти.

Ако ЕК прецени, че наистина се нарушава принципът на свободно движение, тя може да изисква от гръцкото правителство да вземе всички необходими и мерки за премахване на посочената пречка в срок, който тя определя. След това Атина ще има 5 работни дни време за отговор, в който да потвърди действията си или да оспори критиките.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!