ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Всички търгуващи с храни по интернет да се регистрират, предвижда новият Закон за храните

Снимка: Радио Видин


Всички, които търгуват по интернет с храни, трябва да се регистрират. На регистрация подлежат и всички транспортни средства, с които се превозват месни храни и хляб. Това предвижда новият Закон за храните, който е качен на сайта на Министерството на земеделието за обществено обсъждане. 

Новият закон е съгласуван с бранша и обхваща области, които досега са били "бели петна" в законодателството като например онлайн търговията с храни. За да се предотврати възможността всеки да продава храна, без да носи отговорност за качеството ѝ, новият закон изисква регистрация и предполага солена глоба при липсата ѝ. Санкциите в бъдещия Закон за храните са завишени до 8 пъти. Глоба ще има и за тези, които превозват храна в нерегистрирани по закона превозни средства, както и за тези, които скриват оригиналната информация на етикетите, като залепят върху тях нови. За първи път се въвежда и изискването прясното месо да се предлага на отделен щанд със задължителна информация:

Вид на месото, с изрично посочване на понятието "охладено", страна на произход или място на произход, дата на месодобив и срок на годност, обясни Илиан Костов от агроведомството.

Това изискване се въвежда, за да не ни заблуждават търговците, че месото от Нова Зеландия е прясно, а не дълбоко замразено, каквито практики има досега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!