ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Омбудсманът и браншови организации: Без ДДС за дарените храни

Снимка: Радио ВИДИН
Дарените храни да бъдат освободени от ДДС. Писмо с такова искане изпратиха до финансовото министерство омбудсманът Мая Манолова и 13 браншови организации от хранителната промишленост. Според авторите на идеята, нулевата ставка за дарени храни трябва да залегне още в бюджета за догодина.

Идеята не е нова, но е сериозно подкрепена с аргументи.

Всяка календарна година се унищожават над 670 хиляди тона храни. В същото време милион и половина българи живеят под прага на бедност, а всяко трето дете у нас не се храни рационално, посочи Манолова. Причината е, че производителите предпочитат да изхвърлят храната, а не да я даряват, защото производителите и търговците на храни нямат стимули за това.

Ако унищожи един тон месо, производителят трябва да плати на екарисаж 190 лева, ако го дари, ще плати 800 лева ДДС. В 25 страни членки на ЕС ДДС върху дарените храни е нула или минимално.

Защото сме държава на тарикати и веднага ще намерим начин. Уж сме ги дарили, пък да ги продаваме, това не трябва да се допуска също, категорични са от бранша.

За да не се допусне това, браншовите организации предлагат всеки да има право да дари храни, не повече от един процент от годишния си оборот. Така храните, които годишно изхвърляме ще стигнат за два милиарда порции за бедни хора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!