ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Стоматологичното състояние на българите се влошава

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всяко четвърто дете в България има поне един изваден зъб, още преди да навърши 18 години. Това съобщиха от Българския зъболекарски съюз по повод предстоящия Световен ден на оралното здраве. Специалистите са категорични, че стоматологичното състояние на българите се влошава.

Всеки младеж между 20 и 22 години има извадени поне два зъба, а при навършване на 60-годишна възраст, средният българин се е разделил с поне 17 от зъбите си. Според д-р Борислав Миланов това е своеобразно инвалидизиране. Колегата му Николай Шарков припомни, че 5 лева, вложени в профилактика, ще спестят 25 лева лечение.

Държавата е длъжник на денталното здраве на нацията, казват стоматолозите. От 2000 г. насам няма нито една държавна, общинска или ведомствена дентална практика. Всичко е в ръцете на частната инициатива на зъболекарите.

В същото време проблемът с достъпа до стоматологична помощ е сериозен. Две трети от всички дентални практики в страната са съсредоточени в пет от големите градове - София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Бургас, и има цели райони, в които хората дори да искат, не могат да отидат на зъболекар, защото няма такъв.

Единственият принос на държавата е национална профилактична програма за децата, за което Министерството на здравеопазването отделя 1 милион лева годишно, съобщават от Българския зъболекарския съюз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!