ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Две пловдивски премиери на "Сцена на кръстопът"

Почитателите на театралното изкуство в Пловдив вече броят дните до началото на  Есенния международен театралания фестивал „Сцена на кръстопът“, който ще се проведе  от 10-ти до 23-ти септември. 

Тазгодишното 21-о издание "Сцена на кръстопът" ще бъде открито на 10 септември с премиерата „Руски мармалад. PostChekhov” от Людмила Улицкая на Драматичен театър-Пловдив.  На следващия ден - 11 септември в Камерна зала е втората пловдивска премиера "Момчето на последния чин" от Хуан Майорга.  И двата спектакъла се поставят за първи път на българска сцена. 

За премиерата на  „Руски мармалад. PostChekhov” в Пловдив се очаква да пристигне авторката Людмила Улицкая.  Постановката е на руския режисьор Владимир Гурфинкел. Руската писателка сама определя пиесата си като afterchekhov и в нея са, както самият Антон Павлович, така и потомците на неговите герои от пиесите "Вишнева градина", "Три сестри" и "Вуйчо Ваньо", но не в представте ни като  познатите герои от руската класика.  В ролите заедно с актьорите  Анелия Ташева и Стефан Попов, Радина Думанян и  Красимир Василев,  участва и звездата от филма "Урок",  Маргита Гошева, която от месец май е в пловдивската трупа.

Авторът на "Момчето на последния чин"   Хуан Майорга е най-известният съвременен испански драматург, а пиесата е спечелила най-авторитетната испанска награда за сценични изкуства "Макс".  Сюжетът е за воайорството, което е актуален сюжет на съвремието ни. В спектакъла като гост участва и Стефан Вълдобрев. 

"Сцена на кръстопът" води в Пловдив най-доброто и интересното  от театралния афиш в страната. Гостуват и трупи от Украйна, Англия и Турция.

Фестът ще почете приноса на  двама  изключителни  за българския театър  творци – режисьора Юлия Огнянова и драматурга Константин Илиев. Година след като ни напусна, Огнянова е герой във филма "Това име го забравете" на режисьора Боян Папазов и оператора Иван Тонев. Те разказват една вдъхновяваща история за биячите, цензурите, клоуните и "децата" на Огнянова. Деца, които днес са лицето на българския театър.  Филмът "Това име го забравете" ще бъде представен от авторите си на 18 септември в Камерната зала на Драматичния театър.

„Сцена на кръстопът“ ще отбележи и юбилея на писателя Константин Илиев. На 16 октомври той празнува 80-годишнината си, затова един от акцентите в програмата на фестивала е спектакълът "Великденско вино". Пловдивската премиера е на 20 септември в Камерната зала. Представлението донесе номинации за Аскеер за изгряваща звезда на режисьора Весела Василева, на актьора Свежен Млаенов за ролята на поп Кръстьо и в разделя за "Най-добро представление".  Константин Илиев стана носител на голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство и бе отличен с Аскеер.

"Сцена на кръстопът" е част от Културния календар на Пловдив и се реализира с финансовата подкрепа на община Пловдив и Министерство на културата.

В звуковия файл можете да чуете интервю с Кръстю Кръстев, директор на Пловдивски драматичен театър. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!